1. Úvod
 2. ODEVY
 3. CHEMICKÉ OBLEKY A DOPLNKY
 4. Ako si správne vybrať?

zľavu na všetko získate nákupom nad: €200-5%, 500-10%, 1000-50%, 3000-20%

NEPREHLIADNITE

Ako si správne vybrať?

Jednorazové pracovné odevy

Možno, že ste doteraz žili v presvedčení, že vás majú pracovné odevy chrániť dlhodobo, nemusí to však byť pravidlom. Jednorazové pracovné odevy sú špeciálne navrhnuté do špecifických podmienok a určené len k jednorazovému noseniu.

Pretože sú stále charakteristické dostatočnou odolnosťou a kvalitou, aby poskytovali primeranú ochranu pred rizikami na pracovisku, sú navrhnuté tak, aby nebola nutná ich opakovaná údržba. To znamená, že sú ideálne k využitiu v prostredí, v ktorom by čistenie OOPP znamenalo vystavení ďalšiemu riziku. Využívajú sa tak na pracoviskách s výskytom extrémne nebezpečných látok, či už sa jedná o chemicky agresívne látky alebo napríklad vírusy.

Jednorazové pracovné odevy tvoria celú kategóriu osobných ochranných prostriedkov. K dispozícii sú jednorazové overaly, návleky na ruky, jednorazové návleky na obuv alebo ochranné plášte, ktoré poskytujú ochranu do takmer každého pracovného prostredia.

Jednorazové overaly

Jednorazové odevy sú určené na ochranu v širokom spektre prostredí a možno ich dodávať v širokej škále veľkostí a troch farbách - bielej, žltej a Hi-vis oranžovej. Jednorazové overaly poskytujú maximálnu ochranu tela pred najrôznejšími rizikami. K dispozícii sú overaly s kapucňou a návleky na obuvoveraly bez návlekov na obuv alebo antistatické overaly.

Jednorazové návleky na ruky

Jednorazové návleky na ruky poskytujú dodatočnú ochranu pre spodnú časť ruky a zápästie nositeľa. Slúžia ako prevencia pred prienikom škodlivých chemikálií a ďalších rizík na pracovisku.

Návleky na obuv

K dispozícii máme širokú škálu jednorazových návlekov na obuv od rôznych značiek a z rôznych materiálov. Možno ich použiť ako dodatočný ochranný prvok, pokiaľ nedisponujete jednorazovými overalmi s návlekmi na obuv. Slúži ako ochrana pred preniknutím nebezpečných látok a naopak. Často sú tiež používané pri návštevách v nemocniciach, aby zabránili zaneseniu prípadnej škodlivej látky z vonkajších prostredia, na topánkach, do nemocničného zariadenia. Možno vyberať z protišmykových ochranných návlekov a návlekov bez protišmykovej úpravy od viacero značiek.

Ochranné plášte

Jednorazové ochranné plášte sú vhodné na použitie v širokej škále stravovacích, výrobných a priemyselných závodov. Vzhľadom k tomu, že ich použijete len raz, nemusíte sa starať o prípadné čistenie a skladovanie použitých plášťov.

Ako vyberať jednorazové ochranné odevy?

Používané vybavenie musí užívateľa primerane chrániť pred nebezpečiami, pre ktoré je vybavenie určené. Jednorazové ochranné prostriedky by mali byť používané najmä v týchto prípadoch:

 • Riziko vdýchnutia mikroskopických častíc pretrváva aj po zavedení iných primeraných kontrolných mechanizmov
 • V prípade núdzových situácií alebo dočasného zlyhania kontrolných mechanizmov, pokiaľ neexistujú iné vhodné opatrenia
 • Pri častej krátkodobej expozícii škodlivým látkam, kedy môžu byť iné opatrenia nepraktické

Pokiaľ sa chystáte využívať jednorazové ochranné odevy, je treba brať do úvahy hneď niekoľko kľúčových hľadísk. Patria medzi nich predovšetkým: užívateľ (kto bude jednorazový odev nosiť), pracovná úloha (čo bude užívateľ jednorazového odevu robiť) a prostredie (kde bude jednorazový odev používaný).

Pri výbere jednorazového OOP, ktorý má byť používaný počas pracovnej činnosti, je potrebné vziať v úvahy aj ďalšie kľúčové hľadiská týkajúce sa nebezpečnej látky. Povaha nebezpečnej látky výber vhodného OOP značne vymedzuje, jedná sa predovšetkým o tieto charakteristiky:

 • Nebezpečnosť látky a jej množstvo vo vzduchu
 • Povaha vykonávanej práce
 • Forma, v akej sa bude užívateľ OOP s nebezpečnou látkou stýkať
 • Zvláštne požiadavky na pracovníka, ktoré môžu byť nevyhnutné (napríklad nosenie ochranných okuliarov)

Aj Keď nie je potrebné jednorazové bezpečnostné odevy nijako udržiavať, pred ich použitím by sa mali vždy skontrolovať a uistiť sa, či nevykazujú poruchy, v opačnom prípade ich treba nahlásiť všetky problémy.

Nebezpečie, ktoré vyžaduje ochranný odev na jedno použitie

Množstvo nebezpečia na pracovisku sa môže prejaviť vo veľmi krátkom čase, a preto vyžaduje použitie jednorazových overalov, najmä vo chvíli, kedy nie je použitie bežných OOP vhodné. Typické nebezpečie zahŕňa škodlivé prachy, pary a aerosoly, ktoré môžu spôsobiť poškodenie kože alebo oblečenia.

Pokiaľ je zaistená dostupnosť jednorazových ochranných prostriedkov, sú potenciálne nebezpečia značne zmiernené.

Požiadavky na zamestnávateľa:

 • V odvetviach, v ktorých je požadované jednorazové OOP pre zjednodušenie normálnej práce alebo kde môžu byť zamestnanci ohrození na svojom zdraví či bezpečnosti, musí zamestnávateľ poskytnúť jednorazové odevy zdarma a zaistiť, aby boli vhodné pre dané účely použitia
 • Organizácia školení, aby zamestnanci vedeli, že je nutné OOP riadne nosiť, pričom všetky údržby a zaistenie vybavenia je povinnosťou zamestnávateľa
 • Všetky zakúpené produkty by mali byť označené značkou CE v súlade so smernicou 89/686/EEC z roku 1989.

Novinky z nášho blogu

Turistika v pracovných topánkach. Prečo nie.
Turistika v pracovných topánkach. Prečo nie.
Chystáte sa do hôr, no nemáte potrebné vybavenie? Základom je nepremokavé oblečenie a pevná obuv. Vedeli ste, že ju nenájdete len v športových a outdo... čítať celé
Hľadáte tenisky? Ušetrite voľbou kvality.
Hľadáte tenisky? Ušetrite voľbou kvality.
Ak ste sa rozhodli, že teraz je správny čas začať s pravidelným športovaním, prvé, čo urobíte, bude asi nákup športového oblečenia a obuvi. Na výbere ... čítať celé
Čo si obuť do práce… Vyberajte si múdro.
Čo si obuť do práce… Vyberajte si múdro.
Viete, aká pracovná obuv je dobrá na stavbu a aká do logistických skladov a priemyselných prevádzok? Nie, nie je to tá, ktorá sa už na nič iné nehodí.... čítať celé
Dáma v montérkach môže byť ikonou svojej profesie
Dáma v montérkach môže byť ikonou svojej profesie
Pracovné nohavice nie sú výsostne mužským kúskom odevu. Aj ženy ich využívajú – pri podnikaní i hobby aktivitách. Mnohým mužom ženy v montérkach dokon... čítať celé

Predavajúci: PRACOVNÉ ODEVY KADO, s. r. o., OC VIRMA, JUH III., Suchoňova 3527/4, 05801 Poprad, IČO: 50637819, DIČ: 2120400183, IČ DPH: SK2120400183

www.pracovneodevykado.sk © 2020, Všetky práva vyhradené.
 
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.