1. Úvod
  2. ZRAK
  3. Ako si správne vybrať?

zľavu na všetko získate nákupom nad: €200-5%, 500-10%, 1000-15%, 3000-20%

NEPREHLIADNITE


Pracovné odevy ADLER - značkový reklamný textil


 
VÝHODY NÁKUPU U NÁS
dlhodobý partner viac ako 20 rokov na trhu VIAC AKO 20 ROKOV NA TRHU
možnosť vrátenia a výmenyMOŽNOSŤ VRÁTENIA A VÝMENY
zľavy za nákupMNOŽSTEVNÉ ZĽAVY ZA NÁKUP
preprava zdarma od €50,-PREPRAVA ZDARMA OD €50,-
DODANIE DO 3-14 DNÍ
PREPRAVA V RÁMCI CELEJ SR
MOŽNOSŤ OSOBNÉHO ODBERU
CERTIFIKOVNÉ PRODUKTY

Ako si správne vybrať?

Prvopočiatky vývoja okuliarov ako nástroja na čítanie sú zaznamenané už v starom Egypte. Zachoval sa zápis, ktorého autorom je Seneca, v ktorom sa hovorí: „Písmenká, i veľmi malé a nezreteľné, vidno ako väčšie a zreteľnejšie, ak sa na ne pozeráme cez pohár naplnený vodou.“

Okuliare, ktoré nájdete na nasledujúcich stránkach, sú určené primárne na prácu. Ich úlohou je ochrániť oblasť očí, prípadne i časť tváre. Ak potrebujete chrániť celú tvár, vyberte si zo širokej ponuky štítov. Vývoj za posledných niekoľko rokov predovšetkým v oblasti dizajnu posunul pracovné ochranné okuliare výrazne dopredu, preto nie je dôvod hanbiť sa nosiť také okuliare. Z tohto dôvodu niektoré varianty bezpečnostných okuliarov na prvý pohľad od tých športových nerozoznáte.

Dodávame pracovné okuliare na prácu v rôznom prostredí, preto si dobre všímajte materiály, z ktorých sú vyrobené predovšetkým zorníky. Napríklad polykarbonátové zorníky poskytujú vyššiu ochranu proti nárazu, čo najviac ocenia pracovníci v strojárenstve či inom podobnom priemysle, kde odlietavajú odštiepky. Ponúkame varianty s UV filtrom, ochranou proti poškriabaniu či oroseniu, so žltými, tmavými, dymovými alebo zrkadlovými zorníkmi. Aby ochranné okuliare sedeli takmer každému, majú strannice niektorých modelov možnosť nastaviť tak ich dĺžku, ako aj uhol.

Nezabúdajte na doplnky, napr. puzdrá alebo čistiace handričky. Ochránia vaše okuliare pred opotrebením, a tak vám budú dlhšie slúžiť.

 

Modré svetlo: riziko pre váš zrak alebo zbytočne preceňovaný fenomén?

Zloženie a dôsledky pôsobenia svetla na organizmus sú oveľa zložitejším problémom, než sa môže na prvý pohľad zdať. Vychádzka počas slnečného popoludnia, rozsvietenie svetla, zapnutí počítača, mobilného telefónu či iného digitálneho zariadenia - činnosti, ktoré vedú k vystaveniu vašich očí viditeľnému (a niekedy aj neviditeľnému) žiarenie, ktoré na vás môže mať množstvo účinkov.

Väčšina populácie pravdepodobne bude poznať rozdelenie slnečného žiarenia na viditeľnú a neviditeľnú časť. Neviditeľné ultrafialové žiarenie môže opáliť alebo aj spáliť vašu pokožku, infračervené potom spôsobuje poväčšinou príjemný pocit tepla. Mnohí však netušia, že viditeľné svetlo vyžarované slnkom zahŕňa rad rôznych lúčov svetla, ktoré obsahujú rôzne množstvá energie.

Čo je modré svetlo?

Slnečné svetlo sa skladá z lúčov červenej, oranžovej, žltej, zelenej a modrej farby a celej rady ich odtieňov, v závislosti na energiu a vlnovej dĺžke jednotlivých lúčov. Celé spomínané spektrum lúčov svetla spoločne vytvára to, čomu hovoríme "biele svetlo" alebo slnečný svit.

Netreba zabředávat do zložitej fyzikálne teórie, musíme však spomenúť, že existuje inverzný vzťah medzi vlnovou dĺžkou lúčov svetla a množstvom energie, ktorú obsahujú. Svetelné lúče, ktoré majú relatívne dlhé vlnové dĺžky obsahujú menej energie a naopak.

Lúče na červenom konci spektra viditeľného svetla majú dlhšiu vlnovej dĺžky, a preto menej energie. Naopak lúče na modrom konci spektra majú energie viac .

Neviditeľné žiarenie s vlnovými dĺžkami dlhšími, než svetlo červené sa nazývajú infračerveným žiarením.

Naopak žiarenie s kratšími vlnovými dĺžkami (a vyššie energiou) ako modré svetlo sa nazýva ultra-fialové (UV) a môže spôsobiť nepríjemné červené sfarbenie našej kože po opaľovaní. UV žiarenie má však v obmedzenej miere aj priaznivé účinky, pretože napomáha telu pri vytváraní vitamínu D.

Za viditeľné svetlo sa potom všeobecne považuje spektrum žiarenia s vlnovými dĺžkami od 380 nanometrov na modrom konci spektra do približne 700 nanometrov na červenom konci.

Modrá časť svetla sa potom väčšinou definuje ako viditeľné svetlo s maximálnou dĺžkou 500 nanometrov - približne tretina všetkého viditeľného svetla s najvyššou energiou.

Obrázok 1 - Spektrum farieb viditeľného svetla s vlnovými dĺžkami; Zdroj: chm.davidson.edu

Kľúčové charakteristiky modrého svetla

Podobne ako ultrafialové žiarenie má aj viditeľné modré svetlo svoje výhody aj nevýhody. Aké najdôležitejšie informácie, by ste mali o modrom svetle vedieť?

1. Modré svetlo číha všade

Slnečný svit je hlavným zdrojom modrého svetla a ak sa počas dňa pohybujete vonku, potom ste mu vystavení takmer neustále. Existuje však tiež celá rada umelých zdrojov modrého svetla , vrátane žiarivkového a LED osvetlenie alebo smart TV.

Neustále sme potom vystavení modrému svetlu vyžarovanému displeji počítačov, notebookov, smartphonov a iných digitálnych zariadení, ktoré vydávajú významné množstvo svetla.

Množstvo modrého svetla, ktorá tieto zariadenia vyžarujú sú iba zlomkom svetla vyžarovaného slnkom. Čas, ktorý ľudia trávia používaním týchto zariadení a blízkosť obrazoviek k tvári , však vzbudzuje obavy v radoch očných lekárov. Nepoznáme presne dlhodobé účinky pôsobenia modrého svetla na ľudské oči.

2. Modré svetlo = modrá obloha

Krátkovlnné vysokoenergetické svetelné lúče na modrom konci viditeľného spektra sa rozptyľujú po strete s molekulami vody v atmosfére ľahšie ako iné lúče. Vyšší stupeň rozptylu týchto lúčov tak spôsobuje, že obloha bez mráčikov vyzerá modro.

3. Oko nie je v blokovaní modrého svetla príliš výkonné

Rohovka a zrenice ľudského oka sú veľmi efektívne pri blokovaní UV žiareniu. Na svetlo citlivú sietnicu na zadnej strane očnej buľvy je prepustený menej ako jedno percento tohto žiarenia (aj toto množstvo UV žiarenia však môže spôsobiť nezvratné zmeny). Majte však na pamäti, že slnečné okuliare, ktoré blokujú UV žiarenie sú potrebné na ochranu rohovky a zrenice, i ďalších častí oka pred poškodením. Poškodenie spôsobené UV žiarením môže v krajnom prípade viesť ik šedému zákalu alebo snežnej slepote.

Na rozdiel od UV žiarenie však takmer celé modré spektrum viditeľného svetla prechádza rohovkou i zornicou a dosahuje sietnice.Obrázok 2 - Rez ľudským okom; zdroj: wikipedia.org

4. Expozícia modrým svetlom môže zvýšiť riziko makulárnej degenerácie

Skutočnosť, že modré svetlo preniká až do sietnice je veľmi zásadný. Laboratórne štúdie ukazujú, že výrazné vystavenie modrému svetlu môže poškodzovať bunky citlivé na svetlo nachádzajúci sa v sietnici.

Tieto následky sa podobajú zmenám pri makulárnej degenerácii - strate centrálneho videnia - čo môže viesť až k trvalej strate zraku.

Je potrebný ďalší výskum, aby bolo možné určiť koľko prirodzeného a umelého modrého svetla je pre sietnicu už "príliš modrého svetla", napriek tomu sa už dnes mnohé z poskytovateľov starostlivosti o zrak obáva, že pridaná expozícia modrého svetla z displejov počítačov a smartphonov môže zvyšovať riziko vzniku makulárnej degenerácie v neskoršom živote.

5. Modré svetlo viac namáha oči

Vzhľadom k tomu, že sa modré svetlo ľahšie rozptyľuje, je pre oko náročnejšie zaostriť. Keď sa pozeráte na počítačovej obrazovky a iné digitálne emitujúca značné množstvo modrého svetla, tento "rozostrený vizuálny šum" znižuje kontrast a môže prispieť k nadmernému namáhaniu očí.

Okuliarové šošovky , ktoré blokujú modré svetlo výrazne zvyšujú kontrast, šošovky sa žltými odtieňmi potom môžu výrazne zvýšiť vaše pohodlie, ak dlhodobo pozeráte do digitálnych zariadení.

6. Nie všetko modré svetlo je zlé

Pokiaľ prináša modré svetlo viacero negatívnych vplyvov na ľudský organizmus, prečo pred ním skrátka náš zrak úplne nechrániť?

Nejedná sa o ten najlepší nápad. Je pomerne dobre zdokumentované, že isté vystavenie modrému svetlu je nevyhnutné pre ľudské zdravie. Modré svetlo zvyšuje bdelosť, podporuje dobrú pamäť, kognitívne funkcie alebo zlepšuje náladu.

To je tiež dôvod, prečo sa využíva svetelnej terapie na liečbu sezónnej afektívnej poruchy (tzv. Zimné depresie) - typ depresie ktorej nástup súvisí so zmenami ročných období, pričom sa príznaky začínajú zvyčajne objavovať na jeseň a pokračujú v zime. Svetelné zdroje používané pre túto terapiu emitujú jasné biele svetlo, ktoré obsahuje významné množstvo lúčov modrého svetla.

Modré svetlo je tiež veľmi dôležité pre reguláciu cirkadiánneho cyklu - prirodzené striedanie stavu bdelosti a spánku ľudského tela. Vystavenie modrému svetlu počas denných hodín napomáha k udržovaniu tohto cyklu. Naopak pôsobenie modrého svetla pred spánkom môže cyklus narušiť a spôsobiť nespavosť a únavu počas nasledujúceho dňa.

Ako sa pred pôsobením modrého svetla chrániť?

Možností existuje viac, v prípade mobilných zariadení môžete využiť filtrov, či už softwarových (aplikácia) alebo hardvérových (tvrdené sklá). Prípadne môžete použiť modré svetlo blokujúce okuliare . Tieto okuliare znižujú expozíciu modrého skla vyžarovaného počítaču či iné digitálne.

Ak chcete okamžite obmedziť účinky modrého svetla na váš zrak, v našej produktovej ponuke sa nachádza hneď troje okuliare s vlastnosťami Blue Blocker - okuliare blokujúce modré svetlo:

  • Rozelle
  • Rigi
  • Coverlite

Rozelle

Okuliare športového dizajnu s polykarbonátovým zorníkom triedy 1 F podľa normy EN 166. Zorník okuliarov Rozelle je ošetrený ochranou proti poškriabaniu a zahmlievaniu. Okuliare tiež poskytujú ochranu proti letiacim časticiam s nízkou energiou. Užívateľ ocení praktické nastaviteľné stranice. Okuliare ochráni nielen pred UV žiarením, bezfarebný Blue Blocker tiež odfiltruje 38% modrého žiarenia.

Rigi

Bez ohľadu na to, v akom prostredí pracujete, ochranné okuliare Rigi predstavujú dokonalé spojenie výkonu, bezpečnosti a aktívneho štýlu. Chváli sa veľmi ľahkou konštrukciou (iba 19g) s nízkym profilom. Vďaka unikátnemu dizajnu sa prispôsobí širokej rade tvárí mužov i žien. Tenké a ploché ergonomické bočnice Flexofit potom sú kompatibilné s akýmkoľvek chráničom sluchu alebo prilbou. Okuliare sú takisto schopné blokovať časť žiarenia modrého spektra.

Coverlite

Okuliare COVERLITE sú tie najpohodlnejšie okuliare cez okuliare, ktoré si môžete kúpiť. Vďaka unikátnemu uchyteniu nožičiek sú nesmierne komfortné, aj keď ich nosíte cez vaše súkromné ​​korekčné okuliare. Zároveň je na tvári takmer nepocítite, lebo sú to najľahšie okuliare cez okuliare na trhu.

Variant Coverlite Orange 550 poskytuje 100% ochranu pred modrým svetlom s vlnovými dĺžkami 380-550nm, zo spektra ultrafialového žiarenia potom odfiltrujú 99,99% žiarenia. Okuliare Coverlite Orange 550 sú určené pre špeciálne aplikácie ako kontrola povrchov, práca s vytvrdzovací lampou, vulkanizácie alebo dentistický a zdravotnícke aplikácie.

Typ Coverlite IR 5 potom blokuje 99,99% UV žiarenia (280-380nm), 97% infračerveného žiarenia (780-1400nm) a 99% modrého svetla (380-500nm). Tieto okuliare sú určené pre špeciálne aplikácie v oblasti zvárania.

 

Novinky z nášho blogu

Pracovná obuv na podrážkach MICHELIN
08.03.2023 Dobre vedieť
Pracovná obuv na podrážkach MICHELIN
PNEUMATIKA Michelin®, ktorá inšpiruje NOVÉ PLEMENO TECHNICKÝCH PODRÁŽOK. Príbeh o pneumatikách na chodidlách práve začal. čítať celé
Unikátny systém zapínania pomocou koliečka
Unikátny systém zapínania pomocou koliečka
Stačí utiahnuť a vyraziť. Roztočte to s unikátnymi rotačnými kolieskami. Jednoducho a rýchlo utiahnete. Ešte rýchlejšie povolíte. čítať celé
Camos a Terenno High na vlastnej koži
Camos a Terenno High na vlastnej koži
Naše produkty ešte pred uvedením na trh testujeme nielen v laboratóriu, ale hlavne na používateľoch, aby sme ich doladili do posledného detailu. Kvali... čítať celé
Nové cenníky a rapidné zdražovanie
04.02.2022 Dobre vedieť
Nové cenníky a rapidné zdražovanie
1. Rekordný nárast cien bavlny 2. Rast ceny energií,  3. Nedostatočná kapacita medzinárodnej dopravy. Tri hlavné dôvody, ktoré spôsobujú pravidel... čítať celé

Predavajúci: PRACOVNÉ ODEVY KADO, s. r. o., OC VIRMA, JUH III., Suchoňova 3527/4, 05801 Poprad, IČO: 50637819, DIČ: 2120400183, IČ DPH: SK2120400183

Obrázky sú ilustračné. Dodávateľ si vyhradzuje právo na typografické chyby. www.pracovneodevykado.sk © 2020, Všetky práva vyhradené.