1. Úvod
  2. HLAVA
  3. Ako si správne vybrať?

zľavu na všetko získate nákupom nad: €200-5%, 500-10%, 1000-50%, 3000-20%

NEPREHLIADNITE

Ako si správne vybrať?

Používate hlavu? Tak si ju chráňte!

Nosenie prilby má veľa ľudí spojené s nepríjemnou povinnosťou. Nedostatočná ochrana hlavy vás však v krajnom prípade môže stáť život. To je pomerne vysoká daň za to, že prilbu zložíte napríklad preto, že je nepohodlná alebo vyzerá smiešne. Prečítajte si, podľa čoho vybrať bezpečnostné helmu, v ktorej sa budete cítiť skvele.

Zranenie hlavy patria k najčastejším, ale čo je hlavné, k tým najnebezpečnejším. Prichádza s ním totiž vysoká pravdepodobnosť vážneho alebo dokonca smrteľného poranenia.

Technické požiadavky na osobné ochranné prostriedky, kam spadá aj ochrana hlavy, stanovuje zákon. Zákon však priamo nepredpisuje povinnosť nosiť ochranu hlavy. Túto zodpovednosť prenáša na zamestnávateľa, ktorý spravidla nosenie prilieb nariaďuje.

Nemusíte ale pracovať na stavbe, aby ste prišli k zraneniu hlavy. Prilbu využijete pri rekonštrukcii vášho domu, pri práci na aute alebo napríklad na pôde, kde hrozí nepríjemná zrážka s trámom. Hoci by ochrana hlavy mala byť prioritou, mnoho ľudí ju stále podceňuje.

Stačí šiltovka a ste chránení

Pri výbere správnej prilby si musíte najprv určiť riziká. Ak vám hrozí len náraz do nepohyblivej konštrukcie, stačí čiapka s plastovou výstuhou. Vyzerá ako šiltovka a váži len 150 g. Nikto ani nespozná, že máte prilbu a vy sa pritom chránite pred zranením aj pred pokutami. Zvoliť si môžete aj dĺžku šiltu podľa prostredia, v ktorom pracujete.

Čiapka s výstuhou spĺňa normu EN 812 - Priemyselné prilby chrániace pri náraze hlavou. Túto normu splnia helmy, ktoré odolajú pádu 5 kg vážiaceho závažia z výšky 25 cm. Nedokážu ale absorbovať náraz padajúceho predmetu z väčšej výšky.

Ide do tuhého? Siahnite po bezpečnostnej prilbe

Ak hrozí, že vám na hlavu spadne nejaký predmet, napríklad náradie na stavbe, chce to pevnejšiu ochranu. Čím ťažšia vec na vás môže spadnúť, tým prísnejšie normy musí helma spĺňať.

Niekedy sú nároky na odolnosť spojené aj s elektrickým prúdom alebo odolnosťou proti žiareniu. Ďalšie normy sú nasledovné:

  • EN 397 - Priemyselné ochranné prilby.
  • EN 14052 - Priemyselné prilby s vysokým stupňom ochrany.
  • EN 12492 - Prilby pre horolezcov.
  • EN 50365 - Elektricky izolujúce prilby pre použitie v inštaláciách nízkeho napätia.

Aby helmy splnili tieto požiadavky, musí prejsť dôkladným testovaním. Ako to vyzerá, ukazujú videa spoločnosti JSP. Uvidíte na nich, ako odoláva nárazu prilba, a ako (ne)odoláva melón.

Aj prilby dodávame s rôznymi dĺžkami šiltu. Pri práci vonku oceníte dlhšiu šilt alebo dažďový kanálik. U výškových prác ale siahnite po helme bez šiltu, ktorý prekáža pri pohľade nahor.

Nepohodlie? Kdeže, prilbu si nebudete chcieť zložiť

Ochranou hlavy výhody prilieb nekončí. Pokiaľ hrozí aj poranenie tváre, napríklad pri práci v lese, doplňte prilbu o celotvárový štít. Nemusíte sa pritom báť, že bezpečnostné prvky zhorší vašu komunikáciu s okolím. Stačí si dokúpiť integrované slúchadlá s komunikačným zariadením, ktoré vás prepoja s kolegami a zároveň ochráni váš sluch.

Nepodceňujte ani ochranu očí. Aj ochranné okuliare môžu byť súčasťou prilby, takže ich už nikdy nikde nezabudnete a máte ich neustále po ruke. Všetky doplnky nájdete tu.

Novinky z nášho blogu

Turistika v pracovných topánkach. Prečo nie.
Turistika v pracovných topánkach. Prečo nie.
Chystáte sa do hôr, no nemáte potrebné vybavenie? Základom je nepremokavé oblečenie a pevná obuv. Vedeli ste, že ju nenájdete len v športových a outdo... čítať celé
Hľadáte tenisky? Ušetrite voľbou kvality.
Hľadáte tenisky? Ušetrite voľbou kvality.
Ak ste sa rozhodli, že teraz je správny čas začať s pravidelným športovaním, prvé, čo urobíte, bude asi nákup športového oblečenia a obuvi. Na výbere ... čítať celé
Čo si obuť do práce… Vyberajte si múdro.
Čo si obuť do práce… Vyberajte si múdro.
Viete, aká pracovná obuv je dobrá na stavbu a aká do logistických skladov a priemyselných prevádzok? Nie, nie je to tá, ktorá sa už na nič iné nehodí.... čítať celé
Dáma v montérkach môže byť ikonou svojej profesie
Dáma v montérkach môže byť ikonou svojej profesie
Pracovné nohavice nie sú výsostne mužským kúskom odevu. Aj ženy ich využívajú – pri podnikaní i hobby aktivitách. Mnohým mužom ženy v montérkach dokon... čítať celé

Predavajúci: PRACOVNÉ ODEVY KADO, s. r. o., OC VIRMA, JUH III., Suchoňova 3527/4, 05801 Poprad, IČO: 50637819, DIČ: 2120400183, IČ DPH: SK2120400183

www.pracovneodevykado.sk © 2020, Všetky práva vyhradené.
 
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.