1. Úvod
 2. DYCH
 3. Ako si správne vybrať?

zľavu na všetko získate nákupom nad: €200-5%, 500-10%, 1000-15%, 3000-20%

NEPREHLIADNITE


Pracovné odevy ADLER - značkový reklamný textil


 
VÝHODY NÁKUPU U NÁS
dlhodobý partner viac ako 20 rokov na trhu VIAC AKO 20 ROKOV NA TRHU
možnosť vrátenia a výmenyMOŽNOSŤ VRÁTENIA A VÝMENY
zľavy za nákupMNOŽSTEVNÉ ZĽAVY ZA NÁKUP
preprava zdarma od €50,-PREPRAVA ZDARMA OD €50,-
DODANIE DO 3-14 DNÍ
PREPRAVA V RÁMCI CELEJ SR
MOŽNOSŤ OSOBNÉHO ODBERU
CERTIFIKOVNÉ PRODUKTY

Ako si správne vybrať?

Znečistené ovzdušie na pracovisku je neviditeľný zabijak

Aerosoly - jemné častice v ovzduší - sú pre pľúca rovnako nebezpečné ako cirkulárka pre prsty. Pretože sú ale prakticky neviditeľné, veľa pracovníkov i bezpečnostných technikov je podceňuje. Nebuďte ako oni a naučte sa vybrať tú správnu ochranu dychu.

3 kroky k ochrane pred aerosóly

1. Spoznajte riziko

Aj na horách, kde je najbližšia komín vzdialený desiatky kilometrov, obsahuje vzduch látky a mikročiastočky , ktoré sú pre pľúca nebezpečné. Tie však majú prirodzené obranné mechanizmy.

Keď sa ale objem týchto prvkov zvýši a pľúca sú im vystavené príliš často, obranné mechanizmy zlyhávajú. A to sa často deje práve na pracoviskách.

Aké veľké riziko hrozí, záleží od viacerých faktorov:

 • Ak vzduch obsahuje pevné častice, ktoré tvoria aerosóly - prach (vzniká drvením pevných materiálov), dym (vzniká spaľovaním organických hmôt) a dym (vzniká oxidáciou organických látok).
 • Aká je koncentrácia týchto látok v ovzduší.
 • Ako dlho sú zamestnanci týmto látkam vystavení.

2. Eliminujte riziko

Ešte než sa pustíte do samotného výberu respirátora , mali by ste sa rizikám pokúsiť predísť a znížiť riziko vdychovania nebezpečných látok.

To môžete urobiť napríklad:

 • Zaistením nepretržitého odsávanie vzduchu v blízkosti úniku nebezpečných látok do ovzdušia.
 • Pravidelným a dôkladným čistením pracovných priestorov (vyhnite sa používaniu stlačeného vzduchu).
 • Kontrolou a čistením vetracieho systému .
 • Neustálym monitorovaním čistoty ovzdušia na pracovisku .

A keď nemáte k dispozícii techniku, opýtajte sa zamestnancov, ako sa cíti. Opustiť pracovné miesto by mali okamžite, keď:

 • cíti v ovzduší zápach alebo chuť ,
 • je im nevoľno , majú závraty alebo sa znenazdajky cítia ospalí alebo zmätení.
 • majú podráždený nos alebo im z neho začne neočakávane tiecť.

3. Vybavte zamestnanca účinnou ochranou

Filtračné polomasky sa delia do kategórií podľa toho, akú vysokú koncentráciu dokáže ich filter zvládnuť. Tzv. FFP (Filtering Facepiece) vás však nikdy neochráni pred parami a plynom.

Môžete ich tak použiť jedine v prostredí s dostatočným obsahom kyslíka (koncentrácia O2 pod 19,5% už ohrozuje zdravie ). Proti obťažujúcim pachom, plynom a parám môžu pomôcť masky s aktívnym uhlím. Ale iba v prostredí, kde sa neprekračujú prípustný expozičný limit (PEL).

filtračné triedaPoužití až do násobku PELchráni proti
FFP14xnízkej koncentrácii prachu / aerosolu
FFP212xstredná koncentráciu prachu / aerosolu
FFP350xvysokej koncentrácii prachu / aerosolu

Príklady činností a odporúčané filtračné triedy

pracovné aktivitatypy častícDoporučená ochrana
likvidácia a triedenie odpadu, vypratanie podkrovných priestorov- baktérie, plesne, huby, zápachy baktérií
- pôdne prach, roztoče, plesne
FFP2 + aktívne uhlie
FFP2
brúsenie, rezanie, vŕtanie, frézovanie

- betón, kameň
- kov, hrdza
- mäkké drevo
- tvrdé drevo
- sklo, živica, sklolaminát
- staré nátery
- sadra

FFP2
FFP2
FFP2
FFP3 **
FFP2
FFP2
FFP1 *
zváranie- oceľ, zinok, zváračské dymy
- nerezová oceľ, hliník
FFP2 + aktívne uhlie
FFP3
manipulácia s

- azbest, olovo
- saze
- cement

FFP3
FFP2
FFP1 *
inštalácia izolácie- minerálne a sklenené zatpelovací vataFFP3 **
ťažobné práce- uhlie, kameňFFP2
rastlinná výroba- obilný prach, múka
- pôdne prach
- prach sušených rastlín (čaj, byliny, káva)
FFP1
FFP2
FFP1
kontakt s alergeny- peľ, zvieracia srsť, plesne, roztočeFFP2
kontakt s viry a bakteriemi- vírusy
- baktérie
FFP3
FFP3
životné priemysel- smogFFP2
textilný priemysel- syntetické a prírodné textilné vláknaFFP1

* Pri vyšších koncentráciách FFP2

** pri nízkych koncentráciách FFP2

*** s obsahom kremičitanov FFP2

Filtračné polomasky môžu byť:

 • jednorazové (NR - non Reusable) : pre domáce použitie napríklad pri rezaní dreva alebo vybúranie kúpeľne. Nehodí sa pre celosměnové použitie. Filtračné polomasky môžu byť:
 • pre opakované použitie (R - Reusable) : môžu byť skladacie, s výdychovým ventilom pre pohodlnejšie dýchanie alebo tvarované pre dlhotrvajúce využitie. Sú vhodné pre výmenný prevádzku na pracovisku.

Pozor - jedná sa len o odporúčanie . Je na vás, aký zvolíte typ ochrany. Starostlivo sa rozhodnite, akú mieru ochrany si vyžaduje vaša práca, napríklad podľa karty bezpečnostných údajov, ktorý musí obsahovať každá nebezpečná látka a zmes. Vždy si poriadne prečítajte aj návod na použitie ochranných prvkov, aby ste sa vyhli poškodeniu dýchacích ciest. O dôležitosti návodov na použitie a bezpečnostných listoch sme písali už skôr .

Polomaska ​​musí perfektne sedieť na tvári, inak je k ničomu

Ak vám polomaska ​​správne nedosadá na tvár, jej účinky sú prakticky nulové. Vždy si preto vyberte správnu veľkosť a ideálne majte hladko oholenú tvár. Ak máte dlhé vlasy, zopnite si ich dozadu a zložte všetky šperky. Aby ste mali istotu, že maska ​​bude vždy dokonale sedieť, siahnite po tvarovateľné polomasce.

 

Zhlboka sa nadýchnite: Ochrana dýchacích orgánov pred pracovnými rizikami

Či už pracujete v stavebníctve, poľnohospodárstve, laboratóriu alebo v akomkoľvek inom potenciálne rizikovom prostredí, mali by ste chrániť svoje dýchacie ústrojenstvo. Najčastejšie prach, ale tiež toxické látky predstavujú neviditeľného a zákerného nepriateľa. Zamestnávateľ má povinnosť poskytnúť svojim zamestnancom ochranné prostriedky chrániace ich respiračnú sústavu, ak si to vyžadujú podmienky. Prax je však mnohokrát iná. Často nie je zamestnancom poskytovaná dostatočná odborná príprava ani prostriedky chrániace dýchacie cesty.

Možno vás to ešte ani nenapadlo, ale bolesť hlavy, ktorú pravidelne zažívate by mohla byť len prejavom toho, aký vzduch dýchate. Pri vdychovaní môže prach, toxické výpary alebo jedovaté plyny prispievať k mnohým problémom nie len v pľúcach, ale aj v celom tele.

Kvalita ovzdušia na pracovisku by mala byť jedna z prvých veličín, ktorou zamestnávatelia merajú a prípadne riešia jej nedostatky. Či pasívne alebo aktívne je treba sa v prípade znečisteného pracovného ovzdušia chrániť. Vzduch, ktorý dýchame má priamy dopad na naše zdravie. Pokiaľ sa v mieste pracovného výkonu vyskytujú v ovzduší nebezpečné látky, sú pracovníci vystavení nebezpečiu ešte skôr, ako začnú samotnú pracovnú činnosť.

Navyše ohrozenými skupinami pracovníkov potom sú ľudia v stavebníctve, spracovateľskom priemysle alebo poľnohospodárstve. V týchto priemyselných odvetviach a ďalších príbuzných oblastiach sa vyskytujú rizikové látky tz. prašné častice, azbest, amoniak, oxid uhoľnatý, množstvo aerosolov, chemické výpary a ďalšie. Špecifiká daného rizika potom rozhodujú o tom, či vám bude stačiť respirátor proti prachu alebo bude treba aplikáciu polomasky chrániacu voči azbestu.

Najbežnejšie látky nebezpečné pre vašu dýchaciu sústavu

Pre lepšiu predstavu sa s nami poďte pozrieť, aké nebezpečie môže prostredie na pracovisku skrývať. Riziká možno zhruba (niektoré látky možno zaradiť do viac kategórií) zaradiť do 6 skupín:

Plyny - medzi najbežnejšie sa vyskytujúce plyny patria inertné, kyslé či organické plyny - nedýchateľný oxid uhličitý, jedovatý oxid uhoľnatý, dráždivé zlúčeniny chlóru alebo sirovodík. Zdraviu škodlivé plyny najčastejšie vznikajú pri rafinácii ropy, ťažbe nerastných surovín, spracovanie kože alebo spracovanie buničiny a papiera.

Prchavé látky - najčastejšie používané prchavé látky sú toluén, acetón alebo metylenchlorid. Najväčšie nebezpečie predstavujú pary týchto rozpúšťadiel, ktoré vznikajú pri aplikácií nástrekových náterov, lepidiel a farieb alebo pri odstraňovaní nečistôt. Najfrekventovanejšie sa s týmito látkami stretávajú pracovníci venujúci sa chemickému a priemyselnému čisteniu, prípadne ich výrobcovia.

Prach - obvykle sa jedná o mechanicky vznikajúce pevné častice s priemerom 0,5 až 10 mikrometrov. Prachové častice sú výsledkom celé rady procesov od lámania kameňa, cez brúsenie, leptanie a gravírovanie kovov či hoblovanie dreva. Príklady potenciálne škodlivého prachu zahŕňajú drevné prachové častice, minerálny prach, kovové prachové čiastočky alebo oxid kremičitý vznikajúci pri opracovaní kameniva.

Dym - najčastejšie vzniká pri spracovaní kovov prostredníctvom zvárania, brúsenia, rezania alebo tavenia. Dym považujeme rovnako za látku zdraviu škodlivú, pretože sa môže jeho vdychovanie čiastočne podieľať na vzniku rakovinotvorných buniek.

Aerosoly - rizikom sú rovnako kvapalné častice s priemerom 5 až 100 mikrometra. Škodlivé aerosoly najčastejšie vznikajú pri maľovaní a lakovaní. Bežne sa s nimi tak môžete stretnúť v stavebníctve a strojárskom priemysle.

Mikrovlákna - zdraviu škodlivé vlákna majú najčastejšie pôvod v azbeste, prípadne v rôznych sklolaminátových doskách. Do vzduchu sa dostávajú pri údržbe a demolícii budov, kde boli tieto materiály použité ako izolačný materiál, prípadne ako strešná krytina (eternit).

Ďalšie rozširujúce informácie týkajúce sa zdravia škodlivých látok na pracovisku potom poskytuje aj Svetová Zdravotnícka Organizácia.

Nepodceňujte zdravotné problémy

Vystavenie prostredia s nebezpečnou koncentráciou kontaminujúcich látok, môže mať za následok chronické aj akútne zdravotní problémy. Dlhodobá expozícia prchavým látkam vede až k poškodeniu mozgu. Deriváty olova vznikajúce v dyme pri zváraní majú podobné následky.

Ľadviny sú zaťažované dlhodobým pôsobením ortuti, ktorá sa používa pri výrobe batérií alebo teplomerov. Rakovina pľúc je potom možným následkom pôsobenia azbestu a silikátových vlákien, s ktorými sú dennodenne v kontakte stavební robotníci. Dlhodobá expozícia chloroformu, ktorý sa využíva v chemickom priemysle k výrobe chladiacich médií a rozpúšťadiel, potom môže viesť až k zlyhaniu pečene.

Medzi zdravotné problémy, ktoré vyvolávajú expozície znečistenému ovzdušiu patria tiež svrbenie, vodnaté oči, podráždená koža, bolesť hlavy a dýchacie ťažkosti. Okamžité podráždenie očí spôsobujú napríklad pary kyseliny sírovej, ktorá sa často využíva pri výrobe hnojív, detergentov, olovených batérií alebo farbív. Bezprostredne po expozícii oxidu uhoľnatého, ktorý má svoje uplatnenie v chemickom priemysle sa môžu objaviť bolesti hlavy alebo závrate. Každý si potom môže všimnúť podráždenie kože ihneď po kontakte s amoniakom, ktorý je aditívom hnojív a čistiacich prostriedkov.

Najvážnejšie akútne zdravotné komplikácie však sú spojené s dýchacími problémami, ktoré sa bežne vyskytujú po vystavení parám toluénu, acetónu a ďalších agresívnych látok používaných pri výrobe riedidiel či farbív. Plyny uvoľňujúce sa pri vyparovaní toluénu tiež vyvolávajú nevratné zmeny na mozgu človeka a pri väčšom vystavení môžu spôsobiť dokonca fyzické zjazvenie mozgu.

Ochrana

Vždy keď sa pracovník nachádza v kontaminovanom ovzduší, musí používať vhodnú ochranu dýchacích ciest. Prostriedky na ochranu dychu je možné rozdeliť do troch základných kategórií:

 • Respirátory - chránia užívateľa pred časticami vo vzduchu (napr. Prach). Certifikované respirátory možno použiť ako ochranu pred prachom, aerosoly, zváracím dymom a pod. Neposkytujú však ochranu pred plynmi a prchavými látkami. Rovnako tak nie sú vhodné pre použitie pri práci s azbestom.

 

 • Polomasky - tieto ochranné prostriedky možno využiť ako ochranu proti väčšine plynov a prchavých látok. Rovnako dobre poslúžia aj ako ochrana pred zváracím dymom. Len si dajte pozor na výber filtra polomasky. Musí byť zhodný s kontaminujúcou látkou a zároveň pravidelne vymieňaný.
 • Celootvárové masky - poskytujú opäť vyšší stupeň ochrany ako prostriedky zmienené vyššie. Možno ich použiť ako ochranu proti väčšine plynov, prchavých látok, prachu alebo zváraciemu dymu. Naviac chránia tvár vrátane očí pred dráždivým pôsobením látok. Použité filtre by opäť mali zodpovedať rizikovej látke a mali by byť pravidelne vymieňané.

Špecificky znečistené pracovné prostredia budú neustále predstavovať hrozbu pre dýchacie cesty všetkých pracujúcich. Každý by si mal uvedomiť reálnosť fatálnych a dlhodobých zdravotných problémov vyplývajúcich z nepoužívania ochrany dychu. S dodržiavaním zákonných štandardov, používaní vhodného vybavenia, vzdelávaním a aplikáciou preventívnych opatrení však môžu zamestnávatelia riziko trvalého poškodenia dýchacích ciest značne obmedziť. Pre radu alebo konzultáciu ohľadom používania (nie len) ochrany dýchacích ciest sa nebojte kontaktovať našich produktových špecialistov alebo použite nasledujúcu tabuľku látok, kde podľa látky s akou pracujete si sami viete stanoviť správnu ochranu.

Novinky z nášho blogu

Pracovná obuv na podrážkach MICHELIN
08.03.2023 Dobre vedieť
Pracovná obuv na podrážkach MICHELIN
PNEUMATIKA Michelin®, ktorá inšpiruje NOVÉ PLEMENO TECHNICKÝCH PODRÁŽOK. Príbeh o pneumatikách na chodidlách práve začal. čítať celé
Unikátny systém zapínania pomocou koliečka
Unikátny systém zapínania pomocou koliečka
Stačí utiahnuť a vyraziť. Roztočte to s unikátnymi rotačnými kolieskami. Jednoducho a rýchlo utiahnete. Ešte rýchlejšie povolíte. čítať celé
Camos a Terenno High na vlastnej koži
Camos a Terenno High na vlastnej koži
Naše produkty ešte pred uvedením na trh testujeme nielen v laboratóriu, ale hlavne na používateľoch, aby sme ich doladili do posledného detailu. Kvali... čítať celé
Nové cenníky a rapidné zdražovanie
04.02.2022 Dobre vedieť
Nové cenníky a rapidné zdražovanie
1. Rekordný nárast cien bavlny 2. Rast ceny energií,  3. Nedostatočná kapacita medzinárodnej dopravy. Tri hlavné dôvody, ktoré spôsobujú pravidel... čítať celé

Predavajúci: PRACOVNÉ ODEVY KADO, s. r. o., OC VIRMA, JUH III., Suchoňova 3527/4, 05801 Poprad, IČO: 50637819, DIČ: 2120400183, IČ DPH: SK2120400183

Obrázky sú ilustračné. Dodávateľ si vyhradzuje právo na typografické chyby. www.pracovneodevykado.sk © 2020, Všetky práva vyhradené.