1. Úvod
  2. BLOG
  3. Dobre vedieť
  4. Nové cenníky a rapidné zdražovanie
04.02.2022
Dobre vedieť

Nové cenníky a rapidné zdražovanie

1. Rekordný nárast cien bavlny
2. Rast ceny energií, 
3. Nedostatočná kapacita medzinárodnej dopravy.

Tri hlavné dôvody, ktoré spôsobujú pravidelný a neudržateľný nárast cien.

Situácia na medzinárodnom trhu je neudržateľná a problémy na strane vstupov rapídne narastajú – či už sa jedná o neustále rastúce ceny surovín (predovšetkým bavlny) a energií, alebo nedostatočné kapacity a vysokú cenu dopravy.

Rekordný nárast cien bavlny
Cena bavlny rastie rekordným tempom a už dosiahla desaťročného maxima. V prvej polovici tohto roku sa naviac očakáva ďalší rast.

Rast ceny energií
Výrazný rast cien energií pociťujú v poslednej dobe takmer všetci spotrebitelia naprieč Európou. Spôsobuje ho nielen rýchle oživenie trhu po pandémii a nedostatok surovín, ale taktiež neistota ohľadom budúceho vývoja a vplyv jednotlivých dodávateľov. Cena elektriny sa v súčasnej dobe pohybuje na historicky najvyššej úrovni.

Nedostatočná kapacita medzinárodnej dopravy

Situácia v námornej preprave sa stále nezlepšuje, a to predovšetkým kvôli veľkému dopytu a dlhodobo nedostatočnej kapacite lodí a prepravných kontajnerov. Prístavy sú zahltené a dodacie lehoty sa predlžujú. To má samozrejme dopad aj na cenu prepravy, ktorá naďalej rastie raketovým tempom, a to aj vďaka vysokej cene ropy. Očakáva sa, že problémy v preprave a jej vysoké ceny budú pretrvávať počas celého aktuálneho roka.

Situácia ktorá nastala výrazne ovplyvňuje ceny a dostupnosť tovaru po celom svete a naprieč všetkými odvetviami.
​​​​​​​
Extrémny nárast cien vstupov nepremietame do zmeny cien naších produktov v plnej miere, ale držíme ho na čo najnižšej možnej úrovni. V prípade pokračovania nepriaznivého vývoja situácie však nemôžeme zaručiť, že k ďalšej úprave cien dôjde až na jeseň 2022, ako štandardne.

Vážime si nášho partnerstva a vzájomnej dôvery. Veríme, že spoločne zdarne prekonáme tento zložitý rok.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Predavajúci: PRACOVNÉ ODEVY KADO, s. r. o., OC VIRMA, JUH III., Suchoňova 3527/4, 05801 Poprad, IČO: 50637819, DIČ: 2120400183, IČ DPH: SK2120400183

Obrázky sú ilustračné. Dodávateľ si vyhradzuje právo na typografické chyby. www.pracovneodevykado.sk © 2020, Všetky práva vyhradené.