PREDĹŽENÉ VRÁTENIE TOVARU DO 30.12.2022 NA NÁKUPY USKUTOČNENÉ OD 15.11.2022 DO 15.12.2022
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Stavba a priemysel
 4. Čo si obuť do práce… Vyberajte si múdro.
 • Štítky blogu

zľavu na všetko získate nákupom nad: €200-5%, 500-10%, 1000-15%, 3000-20%

Čo si obuť do práce… Vyberajte si múdro.

Viete, aká pracovná obuv je dobrá na stavbu a aká do logistických skladov a priemyselných prevádzok? Nie, nie je to tá, ktorá sa už na nič iné nehodí. Aj obuv do práce musí spĺňať určité požiadavky. Hovoria o nich normy i značky a symboly priamo na topánkach. Ako sa v tejto problematike zorientovať a čo si vlastne obuť do práce?

Bez ohľadu na to, na aký druh práce ich potrebujete, pracovné topánky majú byť pohodlné, bezpečné a ergonomické. Len takto totiž môžu plniť svoj účel. Pracovná obuv nesmie byť synonymom otlakov ani boľavých krvácavých odrenín, ktoré s odhodlaním a trpezlivosťou Sizyfa znášate – lebo veď má pevnú podrážku a kdesi vnútri vraj zabudované kovové prvky na ochranu prstov. A rozhodne odmietnite topánky, ktoré sa vám niekto z nadriadených pokúsi „posunúť“ po kolegovi, ktorý dal výpoveď alebo odišiel do dôchodku.

Odolnosťou, tvarom, strihom, typom podrážky, použitými materiálmi i výstužnými prvkami musí moderná pracovná obuv zodpovedať našim i európskym bezpečnostným štandardom. Povedané v ľudskej reči a pre ľudí: každodenným pracovným podmienkam a najvážnejším rizikám, ktoré na vás pri práci striehnu, ale i dĺžke pracovného času, a, samozrejme, ročnému obdobiu alebo poveternostným okolnostiam, ktorým budete denne vystavení.

Typy pracovnej obuvi

Pracovné sandále, pracovné poltopánky, členková pracovná obuv, poloholeňová pracovná obuv, zimná pracovná obuv, pracovné čižmy a gumáky, biela pracovná obuv… Samotní výrobcovia triedia obuv do kategórií, ktoré pomáhajú zákazníkom v prvotnej orientácii.

Každý z typov má svoje opodstatnenie. Zatiaľ čo odľahčené a priedušné sandále oceníte v horúcom letnom počasí, v zime dáte prirodzene prednosť obuvi, ktorá zvýši tepelný komfort v chladnom prostredí alebo celoročne neraz aj v náročnom exteriérovom teréne.

Medzi najžiadanejšie druhy patria univerzálne pracovné poltopánky a členkovétopánky vhodné na stavby aj do terénov. Pokiaľ však pracujete v extrémnejších podmienkach, určite neprehliadnite poloholeňovú pracovnú obuv a pracovné čižmy, resp. gumáky.

Špecifickým typom sú napríklad topánky odolné voči kontaktnému teplu, ale na druhej strane i biela zdravotnícka obuv. Táto obuv nepatrí len do laboratórii a zdravotníckych zariadení. Používa sa v mnohých potravinárskych prevádzkach. Nevytvára totiž stopy na podlahe a je protišmyková. Okrem toho, biela obuv je symbolom čistoty a vysokej hygienickej úrovne.

Ako nájsť, čo potrebujete

Ak prichádzate na stavbe alebo vo výrobnej hale do kontaktu s ťažkými predmetmi, ktoré môžu vypadnúť z rúk či prenosných paliet, prípadne s ostrými alebo inak nebezpečnými predmetmi, určite hľadajte topánky s ochrannou špicou. Nikdy nie je na škodu protišmyková úprava podrážky alebo podrážka s odolnosťou proti prepichnutiu.

Dôležité je vždy čo najpresnejšie vedieť, pred čím všetkým má topánka nohu a jej majiteľa ochrániť. Pred nárazmi? Zaseknutím? Pred padajúcimi alebo dokonca valiacimi sa predmetmi? Pred nešťastným našliapnutím na špicatý či ostrý predmet? Pred teplom? Chladom? Rozliatym olejom? Pred horúcou vodou či dokonca chemikáliou? Pred ľadovou vodou? Pozor, kladná odpoveď na ktorúkoľvek z týchto otázok znamená, že pracujete v odvetví, kde na ochranu zdravia bežná pracovná obuv nestačí.

Kožená bezpečnostná poltopánka.
Kožená bezpečnostná poltopánska s laminátovou špicou, kevlarovou stielkou, vodeodolným zvrškom, izoláciou podrážky proti teplu aj chladu.
Pracovná poltopánka bez ochrannej špice.
Pracovná poltopánka, kožená, bez ochrannej špice, s podošvou odolnou proti olejom, pohonným hmotám a kontaktnej horúčave do 110 stupňov Celzia.

Vedeli ste? Možno ste to netušili, no základná pracovná obuv je hlavne pomenovaním odolnejšej, pri výkone práce pohodlnej alebo aspoň znesiteľnej, zdravotne nezávadnej a cenovo dostupnej topánky. Jej hlavnou úlohou je často predísť zraneniam a ochoreniam, ktoré by boli výsledkom absolútne nevhodnej voľby topánok (napríklad gumené šľapky do výrobnej haly), a umožniť zamestnancom, aby za výkon práce neplatili aj zvýšenou spotrebou alebo zničením vlastných topánok.

Zorientujte sa vďaka symbolom

Vo všeobecnosti musíme teda rozpoznať štandardnú pracovnú obuv od bezpečnostnej. Sú to dve zásadne odlišné kategórie. Pracovná obuv zväčša nie je stavaná na ťažké mechanické riziká, akými sú nárazy, stlačenia, prebodnutia zvrchu. Možno vás to prekvapí, no táto obuv nemusí mať ochrannú špicu. Celkom iná je bezpečnostná obuv. Je vybavená bezpečnostnou špicou a ďalšími ochrannými prvkami, pretože musí byť odolná voči hrozbám náročných pracovísk.

Pracovná obuv

Spĺňa požiadavky vyplývajúce z normy EN ISO 20347 – Osobné ochranné prostriedky, pracovná obuv, ktorá stanovuje základné, ale i voliteľné požiadavky na obuv bez odolnosti voči silnejšiemu nárazu a tlaku. Tieto topánky svojím dizajnom, vypracovaním, použitými materiálmi a napokon i zaujímavou cenou často konkurujú klasickým topánkam na každodenné celoročné nosenie. Táto obuv:

• nemusí mať ochrannú špicu,
• označuje sa písmenom „O“.

Značky, s ktorými sa pri jej výbere a nákupe stretnete:

 • OB – topánky spĺňajú všetky základné požiadavky na tvar, zvršok, podšívku, jazyk, podošvu a celé spracovanie a jednu z troch úrovní protišmykovosti. Vyberte si tú, ktorá zodpovedá typu podlahy, na ktorej sa budete pohybovať (SRA – podlaha s keramickými dlaždicami, SRB – oceľová podlaha s glycerolom, SRC – odolná voči šmyku v dotyku s oboma typmi).
 • O1 – topánky spĺňajú požiadavky OB, musia však mať uzavretú oblasť päty. Dokážu absorbovať energiu v oblasti päty a majú antistatické vlastnosti.
 • O2 – topánky spĺňajú O1 a zároveň sú odolné voči prieniku a absorpcii vody.
 • O3 – topánky spĺňajú O2 a zároveň majú dezénovú podošvu odolnú voči prepichnutiu.
 • O4 – celogumená, resp. celoplastová pracovná obuv, ktorá spĺňa požiadavky OB s antistatickými vlastnosťami a absorpciou energie v päte.
 • O5 – celogumená, resp. celoplastová pracovná obuv, ktorá spĺňa požiadavky O4 a je odolná voči prepichnutiu.
Celoročne využiteľná členková pracovná obuv z kvalitnej nubukovej kože, protišmyková na keramickej dlažbe, bez ďalších špecifických ochranných vlastností.

Bezpečnostná obuv

Spĺňa požiadavky vyplývajúce z normy EN ISO 20345 – Osobné ochranné prostriedky, bezpečnostná obuv s výstužou vzdorujúcou silnému nárazu a tlaku. Okrem nich môže spĺňať aj rôzne dodatočné, nadstavbové odolnostné parametre a normy (napríklad obuv pre hasičov alebo elektricky izolačná obuv). Táto obuv:

• je vybavená bezpečnostnou špicou,
• má označenie písmenom „S“.

Značky, s ktorými sa pri jej výbere a nákupe stretnete:

 • SB – topánky spĺňajú všetky základné požiadavky na tvar, zvršok, podšívku, jazyk, podošvu a celkové spracovanie bezpečnostnej obuvi. Voči šmyku sú odolné rovnako ako pracovná obuv základnej kategórie (OB).
 • S1 – topánky spĺňajú požiadavky SB. Sú s uzavretou zadnou časťou, antistatickými vlastnosťami a absorpciou energie v päte.
 • S2 – topánky spĺňajú požiadavky S1 a sú odolné voči vode.
 • S3 – topánky spĺňajú požiadavky S2 a sú odolné voči prepichnutiu.
 • S4 – celogumená, resp. celoplastová bezpečnostná obuv, ktorá spĺňa požiadavky SB s antistatickými vlastnosťami a absorpciou energie v päte.
 • S5 – celogumená, resp. celoplastová bezpečnostná obuv, ktorá spĺňa požiadavky S4 s odolnosťou voči prepichnutiu.
Bezpečnostná semišová treková obuv s oceľovou špicou a stielkou a antistatickou podošvou, ktorá je odolná voči olejom, pohonným hmotám a kontaktnému teplu do 110 stupňov Celzia.

Pri kúpe pracovných topánok sa istotne stretnete aj s ďalšími skratkami a značkami. Sú jednotné v celej Európskej únii. Cieľom je zorientovať zákazníka a pomôcť mu nájsť presne také pracovné topánky, aké potrebuje:

Ďalšie dôležité značky

 • P – podošva, ktorá je odolná proti prepichnutiu
 • FO – podošva, ktorá je odolná proti palivovým olejom
 • HRO – podošva, ktorá je odolná proti kontaktnému teplu
 • CI – spodná časť obuvi je izolovaná voči chladu
 • HI – spodná časť obuvi je izolovaná voči teplu
 • – päta, ktorá pohlcuje energiu
 • CR – zvršok, ktorý je odolný proti prerezaniu
 • WRU – zvršok, ktorý je odolný proti vode
 • WR – obuv, ktorá je odolná proti vode
 • AN – obuv s ochranou členkovej kosti
 • M – obuv s ochranou priehlavku
 • – obuv s antistatickými vlastnosťami
 • I – obuv s elektricky izolačnými vlastnosťami
 • C – obuv s vodivými vlastnosťami
 • SRA – obuv, ktorá je odolná voči pošmyknutiu na keramickej podlahe
 • SRB – obuv, ktorá je odolná voči pošmyknutiu na oceľovej podlahe
 • SRC – obuv, ktorá je odolná voči pošmyknutiu na keramickej a oceľovej podlahe

Vedeli ste? Bezpečnostná obuv môže vyzerať aj ako dizajnová „teniska“ určená na potulky mestom. Rafinované modely ochrannej pracovnej obuvi sú doménou moderných výrobcov. Zaujmú najmä mladých. Aj vďaka nim si pestujú návyk zodpovednej voľby pracovných topánok. Topánka na obrázku je z nubukovej kože. Podošvu i stielku má odolnú proti prepichnutiu, odolnú špicu z kompozitného materiálu. Táto ochranná obuv je protišmyková rovnako na keramickej dlažbe aj na oceľových plochách.

Bezpečnostná obuv s výzorom mestskej tenisky.
Zdroj: ardonsk.sk

Pracovná obuv od zamestnávateľa

Podľa Zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci (BOZP) je zamestnávateľ v určitých prípadoch povinný zabezpečiť obuv pre svojich zamestnancov úplne zadarmo. Zamestnávateľ tak musí urobiť vtedy, keď je takáto obuv potrebná pre bezpečnosť a ochranu zdravia, alebo pokiaľ obuv na pracovisku podlieha rýchlemu opotrebovaniu a znečisteniu. Navyše, na základe zákona o BOZP má zamestnávateľ povinnosť postarať sa o to, aby pracovná obuv jeho zamestnancov bola vo funkčnom a použiteľnom stave.

Keďže však čoraz viac ľudí a vo všetkých odvetviach pracuje pre svojich nadriadených z pozície drobných subdodávateľov, živnostníkov alebo malých spoločností s ručením obmedzeným, správnu pracovnú či bezpečnostnú obuv si musia zaobstarať sami – na vlastnú zodpovednosť i na vlastné náklady. Navyše by sa mali postarať aj o brigádnikov, s ktorými často spolupracujú. Ak ste v rovnakej situácii, zbavte sa chybného predpokladu, že vhodnou obuvou sú akékoľvek topánky kúpené v obchode s názvom pracovné odevy. Orientujte sa podľa certifikátov a značiek na obuvi, alebo si nechajte poradiť školeným personálom. Odborníkmi ochotnými poradiť či informačnými linkmi disponujú aj e-shopy.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Predavajúci: PRACOVNÉ ODEVY KADO, s. r. o., OC VIRMA, JUH III., Suchoňova 3527/4, 05801 Poprad, IČO: 50637819, DIČ: 2120400183, IČ DPH: SK2120400183

Obrázky sú ilustračné. Dodávateľ si vyhradzuje právo na typografické chyby. www.pracovneodevykado.sk © 2020, Všetky práva vyhradené.