1. Úvod
 2. BLOG
 3. Hobby a voľný čas
 4. Dáma v montérkach môže byť ikonou svojej profesie
 • Štítky blogu

zľavu na všetko získate nákupom nad: €200-5%, 500-10%, 1000-15%, 3000-20%

Dáma v montérkach môže byť ikonou svojej profesie

Pracovné nohavice nie sú výsostne mužským kúskom odevu. Aj ženy ich využívajú – pri podnikaní i hobby aktivitách. Mnohým mužom ženy v montérkach dokonca mimoriadne imponujú. Vraj za to môže slávny film Mustangy a Marylin Monroe. Čo všetko by ste si mali všímať pri kúpe pracovnej módy pre ženy?

Pracovné nohavice nie sú výsostne mužským kúskom odevu. Aj ženy ich využívajú – pri podnikaní i hobby aktivitách. Mnohým mužom ženy v montérkach dokonca mimoriadne imponujú. Vraj za to môže slávny film Mustangy a Marylin Monroe. Čo všetko by ste si mali všímať pri kúpe pracovnej módy pre ženy?

Dámske montérky majú svoje špecifiká. Musia lichotiť ženskej postave a byť štýlové. Žena si – na rozdiel od väčšiny chlapov – nekúpi oblečenie len preto, že je neodškriepiteľne praktické, plní všetky potrebné funkcie a hodí sa k charakteru jej podnikania. Ak investuje, tak preto, že sa jej konkrétne kúsky páčia, sadnú na mieru, dajú sa vynikajúco kombinovať. Napríklad aj s praktickými doplnkami, akými sú šatky na krk, čiapky, rukavice.

Aj mnohí zamestnávatelia už začínajú pri výbere pracovného oblečenia pre zamestnankyne pozerať na to, či výrobcovia dámam ponúkajú len menšie čísla klasických montérok, alebo samostatné dámske kolekcie. Úlohou pracovných odevov predsa nie je potláčať prirodzenú ženskú krásu.

 

Multifunkčná šatka z kolekcie Floret.
Multifunkčná šatka je štýlový doplnok pracovného odevu a ponúka niekoľko možností nosenia.

Niekto ich potrebuje v zamestnaní

Petre a jej partnerovi sa splnil sen o biofarme. Keď sa z mesta presťahovali na vidiek, priatelia im ako darček priniesli montérky. Petrin partner si tie svoje hneď obľúbil, no ona sa na ne pozrela, vzala to celé ako recesiu a odložila ich do skrine: „Do záhrady a sadu som si zvykla obliekať staré džínsy, niekedy dokonca len tepláky. Raz som však pri upratovaní vytiahla z police tie darované montérky, vyskúšala si ich a odvtedy na ne nedám dopustiť. Sú pohodlné, ale majú moderný športový strih, takže mi nedeformujú postavu. Priateľ tvrdí, že v nich vyzerám celkom sexi.“

Kristína, študentka dizajnu, ktorá sa venuje modelovaniu z keramiky, je na tom podobne. „Najprv som si do dielne ku keramickému kruhu obliekala pracovnú zásteru, ale bola ťažká a zavadzala mi. Teraz nosievam montérky, najradšej s trakmi. Vyberám si ich vo výraznejších farebných kombináciách. Sú praktické a dobre sa perú.“

Aj Adela objavila čaro moderných pracovných odevov. Je to botanička, stará sa o vonkajšie aj skleníkové rastliny. Do práce si rada oblieka montérkové nohavice, avšak zásadne športového strihu: „V lete je vonku, a obzvlášť v skleníkoch, veľmi teplo, preto uprednostňujem tenší materiál, prípadne montérkové šortky. Na jeseň hľadám zase zateplené. Všetko to už existuje aj pre ženy.“

Šatník do pohody aj nepohody

Pracovné nohavice využijete nielen pri výkone určitých profesií, ale aj pri bežnej robote v záhrade či okolo domu. Ak si želáte, aby vaše montérky boli funkčné, pohodlné, bezpečné a zároveň mali moderný dizajn, vyberajte ich v špecializovanom kamennom obchode alebo značkovom e-shope. Pri kúpe sa však neriaďte len intuíciou a povestnou ženskou logikou v súvislosti s peknou kombináciou farieb, super strihom a veľkosťou „akurát na mňa“. Aj v tomto prípade si klaďte celú sústavu ďalších otázok:

 • Potrebujem nohavice do pása, alebo s náprsenkou a trakmi?
 • Zíde sa mi aj blúza, prípadne bunda? Dá sa zladiť spolu s montérkami – farebne, strihovo, materiálom?
 • Stačia mi tenšie, alebo musia byť odolné voči vode, či dokonca zateplené? Akú musia mať gramáž (hrúbku látky)?
 • Majú byť z pevnej, robustnej látky, alebo z pružnej strečovej tkaniny?
 • Aké má byť zloženie materiálu?
 • Vyhovuje mi čistá bavlna, či skôr jej mix s polyesterom či elastanom?
 • Sú montérky dostatočne priedušné?
 • Majú byť v oblasti kolien zosilnené či vystužené?
 • Ako sa uchytávajú traky, ako sú rozvrhnuté vrecká?
 • Dá sa spodný lem nohavice nastaviť tak, aby bola kratšia, alebo, naopak, dlhšia?
 • Dá sa regulovať šírka pásu?
 • Upínajú sa montérky v páse elastickou gumou, či opaskom, a na bokoch „cvokmi“, či zipsom?

Zdá sa, že otázok je v tomto prípade až priveľa, no len poctivá, voči sebe samej úprimná a premyslená odpoveď vás privedie k dokonalému pracovnému oblečeniu. K takému, ktoré neskončí zastrčené vzadu v skrini, ale začne vás spoľahlivo sprevádzať a možno i reprezentovať v práci. Mimochodom, všimli ste si, že veľmi podobné otázky si kladieme pri kúpe džínsov? Oboje sú oblečením do nečasu i nečistoty s potenciálom zaujať a podčiarknuť osobnosť nositeľky alebo jej firemnú značku.

Vedeli ste? Prvé montérky boli aj tak džínsy. Pôvodne sa vyrábali z modrého denimu, tvrdej látky podobnej kartónu. Tieto pracovné nohavice – známe ako rifle, texasky alebo džínsy – nosili na konci devätnásteho a na začiatku dvadsiateho storočia americkí zlatokopovia a kovboji, neskôr robotníci. V päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia sa status džínsov zmenil. Prestali slúžiť ako montérky a stali sa symbolom protestov mladých Američanov proti tradíciám. Módny biznis rýchlo zacítil šancu a spravil z nich hit aj v Európe. Dnes sú bývalé montérky základnou súčasťou každého šatníka, mužského aj ženského.

Kolekcia Floret.
Zdroj: ardonsk.sk

Nie je to len dobrá kúpa

Hneď pri výbere nezabúdajte ani na údržbu. Montérky sú cielene navrhnuté do znečisteného prostredia a znesú toho veľa, preto musia vydržať aj častejšie pranie a aj pri vyšších teplotách. Z kvalitných montérok nesmie byť problémom odstrániť zápach ani škvrny z olejov či chemikálií.

Ako na to?

Správne pranie a starostlivosť o montérky má svoje pravidlá a postupy:

 • Pred prvým čistením alebo praním si prečítajte pokyny na štítku.
 • Ak sú montérky viac zašpinené od zeminy alebo na nich ostali zvyšky olejov, chemikálií či iných látok, perte ich samostatne. Pozor, aj zápach z nich sa môže preniesť na iné textílie.
 • Perte ich z opačnej strany, aby sa čo najdlhšie zachovala farebnosť textílií a neporušená povrchová štruktúra materiálu. Pred praním skontrolujte vrecká, či sa v nich nenachádza nejaký predmet, zapnite ich a zatvorte zipsy.
 • Aviváž podľa možností nepoužívajte, prípadne iba nízku dávku.
 • Najpohodlnejšie je, ak môžete montérky prať pri teplote od šesťdesiat stupňov. Tu si stačí ustrážiť len riziko zafarbenia. Syntetické a zmesové tkaniny sa však zväčša perú pri tridsiatke, maximálne pri štyridsiatke. Takže prípadné škvrny si vyžadujú špeciálnu starostlivosť.
 • Pri veľmi znečistených montérkach zvoľte najprv program na predpranie, alebo ich nechajte niekoľko hodín (prípadne celú noc) namočené vo vode – až potom ich vyperte. Môžete použiť aj prostriedok na odstraňovanie škvŕn.
 • Pri silnom zápachu namočte montérky najprv do vody s trochou octu, až potom ich vložte do práčky, ideálne s predpraním. Octový prípravok môžete naliať aj do práčky, nebojte sa, nepoškodí ju.
 • Montérky po skončení pracieho cyklu čo najskôr vyberte z práčky, vystrite a usušte na vzduchu. Aj keď je na nich etiketa so značkou povoľujúca sušenie v sušičke, ak nemusíte, nepoužite ju.
Kolekcia Floret.
Zdroj: ardonsk.sk

Možno netušíte, ale aj pracovné oblečenie pre dámy preslávili najskôr filmy. Džínsy, ktoré pôvodne slúžili ako pracovné nohavice, spopularizovali americkí herci. James Dean si v nich zahral v kultovom filme Rebel bez príčiny a Marylin Monroe sa v nich objavila v slávnom filme Mustangy. Klasické montérky z budovateľských čias socialistického Československa hrali dôležitú úlohu aj v známom českom muzikáli Starci na chmelu z roku 1964. Sedemnásťročné študentky, ktoré boli na chmeľovej brigáde, v nich nielen pracovali, ale sa aj zabávali a tancovali.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Predavajúci: PRACOVNÉ ODEVY KADO, s. r. o., OC VIRMA, JUH III., Suchoňova 3527/4, 05801 Poprad, IČO: 50637819, DIČ: 2120400183, IČ DPH: SK2120400183

www.pracovneodevykado.sk © 2020, Všetky práva vyhradené.