PREDĹŽENÉ VRÁTENIE TOVARU DO 30.12.2022 NA NÁKUPY USKUTOČNENÉ OD 15.11.2022 DO 15.12.2022
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Hobby a voľný čas
 4. Turistika v pracovných topánkach. Prečo nie.
 • Štítky blogu

zľavu na všetko získate nákupom nad: €200-5%, 500-10%, 1000-15%, 3000-20%

Turistika v pracovných topánkach. Prečo nie.

Chystáte sa do hôr, no nemáte potrebné vybavenie? Základom je nepremokavé oblečenie a pevná obuv. Vedeli ste, že ju nenájdete len v športových a outdoorových obchodoch, ale už aj medzi pracovnými topánkami? Je to preto, že okrem ochrany zdravia sa pri navrhovaní pracovnej obuvi čoraz viac skloňujú pojmy pohodlie a vydarený dizajn.

A práve tým sa požiadavky na pevnú a odolnú obuv pri práci v exteriéroch (najmä v lesoch, na poliach, pri starostlivosti o zvieratá, ale aj v oblasti urgentnej záchrany ľudských životov) prirodzene prepájajú s tým, čo potrebujú turisti pri bezpečnom pohybe po horách.

Ak vás čaká poriadna turistika a chcete sa na ňu zodpovedne pripraviť, vaše kroky budú pravdepodobne smerovať do outdoorovej predajne – po vhodnú obuv, oblečenie, prípadne batoh a ďalšie doplnky. Pri hľadaní obuvi nepozerajte iba na názvy obchodov – vyberajte spomedzi produktov, ktoré dodajú nohám a členkom stabilitu a vydržia s vami roky.

Ako si správne vybrať?

Pred kúpou vhodných turistických topánok si treba premyslieť:

 • na aký druh turistiky sa chystáte,
 • či túry absolvujete len v lete, alebo počas celého roka,
 • koľko hodín denne budete mať topánky na nohách,
 • či budete chodiť s ťažkým batohom na chrbte.

 

Treková obuv VIBRAM FILIPO

 

Treková obuv VIBRAM TERENNO

Na ľahšie letné túry po spevnených alebo vychodených lesných či poľných cestičkách bez krovitých porastov a klzkých skál postačia v ustálenom teplom počasí neraz len sandále. Mali by mať pevnú podrážku a výhodou je aj plná špička. Nohu držia pevnú a poskytujú jej potrebné vetranie.

Mnohí turisti ich milujú aj preto, že s kvalitnými modelmi dokážu hravo prejsť desiatky kilometrov denne. Možno ste postrehli, že sandále sú obuvou svetobežníkov, ktorá v kvalitnom prepracovaní vydrží takmer všetko. Nespôsobuje otlaky ani zapareniny, nevyvoláva pocit ťažkých, zle prekrvených nôh a ak náhodou šliapnete do hlbšej kaluže, s vodou si poradí systémom: kadiaľ dnu, tadiaľ von. Mnohí cestovatelia sandále nosia nonstop od apríla do novembra.

 

Skutočnou nevýhodou v prípade klasickej lesnej túry je, že so sandálmi na nohách sa vždy istým spôsobom limitujete. Ak vás zaskočí rýchla zmena počasia alebo nečakaný, ťažko prechodný úsek v teréne, budete sa rozhodovať, či sa ako zodpovedný turista vrátite späť a zrieknete zážitkov, na ktoré ste sa tešili, alebo budete nezodpovedne pokračovať ďalej a riskovať svoje zdravie alebo i život.

Vhodnejšia do ľahších terénov a obzvlášť v prípade občasných turistov je skôr vychádzková obuv, ktorá zabezpečí aj stabilitu, aj pohodlie a dá sa používať každodenne pri rôznych aktivitách.

Outdoorová poltopánka so športovou podošvou.


Vedeli ste? Aj štatistiky horských záchranárov potvrdzujú, že jednou z najčastejších príčin ťažkých a smrteľných nehôd v horách – pádov a pošmyknutí – je nesprávna voľba obuvi. Vysoké Tatry si každoročne berú obete spomedzi zle obutých nadšencov, ktorí nepočítajú s tým, že vo vyšších nadmorských výškach sa drží ľad a sneh na mnohých miestach celoročne.

Hory, životná láska

V prípade, že vám hory skutočne učarovali, a budete chodiť po skalnatom teréne, zadovážte si trekingové topánky. Sú zaručenou oporou nôh. Vďaka vodeodolnej membráne sú vhodné do každého počasia. Majú pevnú podrážku, ktorá zmäkčuje došľap a zabraňuje pošmyknutiu aj v náročnom vysokohorskom prostredí. Pevné šnurovanie zabezpečí, že sa obuv dobre prispôsobí klenbe chodidiel a zároveň ich podoprie a podrží – a keďže je z kvalitného materiálu, izoluje teplo a bráni premočeniu stien. Na výber máte poltopánky alebo pevnejší typ nad členok, ktorý pri náročnej turistike využijete jednoznačne počas celého roka.

Bezpečnosť na prvom mieste

Hoci sa to mnohým nezdá, pracovná obuv má s tou turistickou naozaj mnoho spoločného. V oboch prípadoch je prvoradá bezpečnosť pri pohybe s dôrazom na ochranu zdravia a predchádzanie:

 • dlhodobým funkčným poškodeniam (obzvlášť kĺbov a žíl),
 • nechceným vleklým nepríjemnostiam (pľuzgierom, plesniam, odreninám a zapareninám na pokožke, v citlivých záhyboch medzi prstami i v okolí nechtov),
 • náhodným úrazom (podvrtnutiam členkov, poškodeniam šliach).

Preto sa výrobcovia pracovnej obuvi čoraz viac zameriavajú na voľnočasový a športový segment. Používajú kvalitné materiály, ako semišová ušeň, nubuková koža, softshell a iné moderné textílie a priedušné vodeodolné membrány. Dôraz sa kladie aj na pevnosť podrážky, celkovú nízku hmotnosť topánky a na rôznorodosť modelov – aby si každý našiel, čo potrebuje.

Keď si vhodne vyberiete a zainvestujete do topánok, ktoré vás majú sprevádzať po horách pár pekných a na zážitky bohatých rokov, oplatí sa o ne správne starať. Pred prvou túrou treba topánky naimpregnovať a po túre ich vždy umyť vodou. Usadené blato a špina by mohli narušiť vodeodolnosť membrán a úplne zbytočne skrátiť ich dlhú životnosť.

Vedeli ste? Napriek tomu, že topánky na turistiku od výrobcov pracovnej obuvi spĺňajú prísne kritériá a bezpečnostné normy, cena je často nižšia ako pri klasickej turistickej obuvi. Hoci sa pri výbere netreba orientovať prioritne podľa ceny, ušetrené peniaze za rovnako kvalitný výrobok každého potešia.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Predavajúci: PRACOVNÉ ODEVY KADO, s. r. o., OC VIRMA, JUH III., Suchoňova 3527/4, 05801 Poprad, IČO: 50637819, DIČ: 2120400183, IČ DPH: SK2120400183

Obrázky sú ilustračné. Dodávateľ si vyhradzuje právo na typografické chyby. www.pracovneodevykado.sk © 2020, Všetky práva vyhradené.