1. Úvod
 2. ODEVY
 3. Reflexné odevy
 4. Ako si správne vybrať?

zľavu na všetko získate nákupom nad: €200-5%, 500-10%, 1000-15%, 3000-20%

NEPREHLIADNITE


Pracovné odevy ADLER - značkový reklamný textil


 
VÝHODY NÁKUPU U NÁS
dlhodobý partner viac ako 20 rokov na trhu VIAC AKO 20 ROKOV NA TRHU
možnosť vrátenia a výmenyMOŽNOSŤ VRÁTENIA A VÝMENY
zľavy za nákupMNOŽSTEVNÉ ZĽAVY ZA NÁKUP
preprava zdarma od €50,-PREPRAVA ZDARMA OD €50,-
DODANIE DO 3-14 DNÍ
PREPRAVA V RÁMCI CELEJ SR
MOŽNOSŤ OSOBNÉHO ODBERU
CERTIFIKOVNÉ PRODUKTY

Ako si správne vybrať?

Takmer dve tretiny všetkých nehôd, u ktorých zomierajú chodci, sa stanú v noci. Aj preto v roku 2016 vyšla novela zákona o prevádzke na pozemných komunikáciách, ktorá chodcom za zníženej viditeľnosti prikazuje nosiť reflexné prvky.

Hi-Vis odevy, teda oblečenie s reflexnými prvkami, dokážu zvýšiť viditeľnosť človeka v noci i desatnásobne.Šanca, že si vás vodič včas všimne, je tak oveľa väčšia.

Dôležité pritom je mať reflexné prvky na správnych miestach.Ideálne tak, aby bolividieť spredu, zozadu aj zo strán . A riziko nehody bude výrazne menšia.

Štatistiky: menej svetla = o tretinu viac nehôd.

Význam reflexných prvkov dokazuje nielen to, že podľa zákona musia mať chodci, ktorí za zníženej viditeľnosti sa pohybujú mimo obce, ale aj štatistiky nehodovosti. Len od októbra do decembra 2015, teda v mesiacoch, kedy sa začína výrazne skôr stmievať, autá priemerne zrazila skoro 400 ľudí každý mesiac. Teda o 100 viac, ako je mesačný priemer za celý rok.

Do lesa, na stavbu i na letisko

Práve reflexné prvky pritom môžu počet takýchto nehôd výrazne znížiť. A to ako v bežnej prevádzke, tak na každom pracovisku, kde sa zamestnanci pohybujú medzi dopravnými prostriedkami. Okrem stavebných robotníkov ich tak využijú napríklad pracovníci v lese, na stanici alebo na letisku.

Vďaka Hi-Vis oblečeniu sú zamestnanci lepšie vidieť nielen za tmy, ale aj v hmledaždi alebo pri snežení. Ľahko si ich všimnú nielen spolupracovníci, ale aj prechádzajúci vodiči. A jednoducho tak znížite počet pracovných úrazov.

So správnym výberom pomôžu predpisy

Ako má reflexný odev pre zamestnancov vyzerať, určuje norma EN ISO 20471 z roku 2013. Nahradila tak staršiu európsku normu EN 471 (ktorá je stále použiteľná pre oblečenie vyrobené v čase jej platnosti).

Nový predpis rozdeľuje Hi-Vis odevy do 3 skupín podľa minimálnej plochy použitých materiálov:

MateriálTrieda 1Trieda 2Trieda 3
Podkladový materiál

0,14 m 2

0,5 m 20,8 m 2
Retroreflexný materiál0,1 m 20,13 m 20,2 m 2
Kombinovaný materiál0,2 m 2--

Norma stanovuje tiež rozmiestnenie a počet reflexných prvkov. Vyššia bezpečnostnej triedy napríklad vyžadujú, aby pruhy ohraničovali postavu - samotná vesta preto nestačí.

Oblečenie by malo mať aj vertikálne reflexné prvky. Zaisťujú, že bude zamestnanec dobre vidieť, aj keď sa skloní pre náradie.

Akú triedu si vybrať? Záleží na pracovisku

Výber zodpovedajúce triedy súvisí s tým, kde zamestnanci pracujú.

 • Trieda 1 - vhodná pre zamestnancov, ktorí sa nepohybujú na pozemných komunikáciách alebo koľajniciach a ktorí sa stretávajú s prevádzkou do rýchlosti 30 km / h.
 • Trieda 2 - je určená pracovníkom, ktorí sa pohybujú na cestách a koľajisku bez prevádzky alebo v ich blízkosti. Rýchlosť okolitých vozidiel nesmie prekročiť 60 km / h.
 • Trieda 3 - najvyšší stupeň ochrany, ktorý využijú zamestnanci pracujúci na cestách a koľajisku alebo v ich blízkosti, kde je aspoň čiastočný prevádzku.

Povinnosť poskytnúť zamestnancom výstražné odevy stanovuje aj vládne nariadenie. Aby ste mali istotu, že mu vyhoviete, je potreba použiť oblečenie s certifikáciou EN ISO 20471: 2013.

Reflexné oblečenie na leto, do dažďa aj do mrazu

Hi-Vis oblečenie sa vašim potrebám prispôsobí nielen z hľadiska bezpečnosti, ale aj využitím. Kým v lete si zamestnanci často vystačia s reflexným trikom či vestou, v zime 100% ocenia aj bundu s teplou podšívkou.

Oblečenie preto vyberajte tiež podľa podmienok, aké pracovníkov čakajú. A mimochodom - v našej ponuke z výstražných odevov nájdete aj reflexné oblečenie, ktoré je nehorľavé alebo ponúka zvýšenú odolnosť proti chemikáliám. Vďaka tomu ho využijete aj v tých najnáročnejších prevádzkach.

Ukryte sa pred dažďom, ale buďte viditeľní

Dážď, chlad, rýchle stmievanie sa. Na jeseň väčšina z nás nie je šťastná, ale práca sa sama neurobí. Takže nie je dôležité, ako to bude, ale ako sme na toto obdobie pripravení. Získajte to pravé Hi-Vis nepremokavé oblečenie a na jeseň Vás nič neprekvapí.

Nie je to nepremokavá bunda ako nepremokavá bunda. Správny pracovný odev v daždi musí odolávať nielen namáčaniu, ale aj silnému tlaku vody - napríklad pri silnom daždi vo vetre. Práca s vodnou parou je tiež dôležitá.

Odolnosť voči vode a vodným parám sa skúša za umelých podmienok, čo má za následok 3 triedy v oboch kategóriách podľa EN343.

Odolnosť voči vode:

 1. trieda: tkanina (pred spracovaním - napríklad šitie) s tlakom vody (Wp) min. 8 000 Pa.
 2. trieda: textílie po ošetrení (aj so švom) trvá tlak vody (Wp) min. 8 000 Pa.
 3. trieda: tkanina po hydroizolácii udržuje tlak vody (Wp) min. 13 000 Pa.

Odolnosť voči vodným parám (Ret):

 1. trieda: priepustnosť (Ret) vyššia ako 40
 2. trieda: priepustnosť (Ret) medzi 20 a 40
 3. trieda: priepustnosť (Ret) menšia ako 20

Ideálne oblečenie pre celú smenu na daždi patrí do triedy 3 v oboch prípadoch. Tieto požiadavky spĺňa napríklad zimná bunda Hobson Hi-Vis winter. A ako poznáte triedu? Na pravej strane dáždnikového piktogramu sú dve čísla. Horná časť označuje triedu odolnosti proti vode, nižšiu odolnosť voči vodnej pare.

Odev s odolnosťou proti pare triedy 1 je vhodná len pre obmedzenú dobu opotrebenia.

Odolnosť proti vode nestačí

Ak chcete dokonalé vybavenie na jeseň, musíte kombinovať vodotesnosť s viditeľnosťou. Vďaka nepremokavému oblečeniu Hi-Vis zaistite, že nepremoknete a zároveň vás nikto neprehliadne, napríklad pri práci na ceste.

Reflexné oblečenie sa posudzuje podľa normy EN 20471. Stanovuje minimálne požiadavky na usporiadanie a počet prvkov s vysokou viditeľnosťou. Viditeľnosť vo rôznych pozíciách - napríklad pri predklone - musí mať odev aj vertikálne retroreflexné pruhy.

Materiál/TriedaTrieda 1Trieda2Trieda3
Podkladový materiál0,14m20,5m20,8m2
Retroreflexný materiál

0,1m2

(5cm široké pruhy o min. 2m dĺžka pásky)
nebo
(7cm široké pruhy o min. 1,4m dĺžka pásky)

0,13m2

(5cm široké pruhy o min. 2,6m dĺžka pásky)
nebo
(7cm široké pruhy o min. 1,9m dĺžka pásky)

0,2m2

(5cm široké pruhy o min. 4m dĺžka pásky)
nebo
(7cm široké pruhy o min. 2,9m dĺžka pásky)

Kombinovaný materiál0,2m2  

Pri prácach na cestách a železniciach, kde nie je premávka, potrebujete aspoň oblečenie triedy 2.

Tam, kde nemožno vylúčiť premávku, existuje minimálna trieda oblečenia 3.

Vhodné sú:

 • kombinéza triedy 3,
 • nohavice s náprsenkou a triedy 3 a závesmi
 • alebo nohavice s pásom minimálnej triedy 1 s kabátom alebo plášťom spĺňajúcim požiadavky triedy 3.

Trieda EN 20471 sa nachádza na pravej strane piktogramu výstražnej vesty.

Takže sa na jeseň dobre hodí. Alebo nás kontaktujte - a my Vám odporúčame oblečenie presne pre vašu profesiu.

Novinky z nášho blogu

Pracovná obuv na podrážkach MICHELIN
08.03.2023 Dobre vedieť
Pracovná obuv na podrážkach MICHELIN
PNEUMATIKA Michelin®, ktorá inšpiruje NOVÉ PLEMENO TECHNICKÝCH PODRÁŽOK. Príbeh o pneumatikách na chodidlách práve začal. čítať celé
Unikátny systém zapínania pomocou koliečka
Unikátny systém zapínania pomocou koliečka
Stačí utiahnuť a vyraziť. Roztočte to s unikátnymi rotačnými kolieskami. Jednoducho a rýchlo utiahnete. Ešte rýchlejšie povolíte. čítať celé
Camos a Terenno High na vlastnej koži
Camos a Terenno High na vlastnej koži
Naše produkty ešte pred uvedením na trh testujeme nielen v laboratóriu, ale hlavne na používateľoch, aby sme ich doladili do posledného detailu. Kvali... čítať celé
Nové cenníky a rapidné zdražovanie
04.02.2022 Dobre vedieť
Nové cenníky a rapidné zdražovanie
1. Rekordný nárast cien bavlny 2. Rast ceny energií,  3. Nedostatočná kapacita medzinárodnej dopravy. Tri hlavné dôvody, ktoré spôsobujú pravidel... čítať celé

Predavajúci: PRACOVNÉ ODEVY KADO, s. r. o., OC VIRMA, JUH III., Suchoňova 3527/4, 05801 Poprad, IČO: 50637819, DIČ: 2120400183, IČ DPH: SK2120400183

Obrázky sú ilustračné. Dodávateľ si vyhradzuje právo na typografické chyby. www.pracovneodevykado.sk © 2020, Všetky práva vyhradené.