1. Úvod
  2. RUKAVICE
  3. Ako si správne vybrať?

zľavu na všetko získate nákupom nad: €200-5%, 500-10%, 1000-15%, 3000-20%

NEPREHLIADNITE


Pracovné odevy ADLER - značkový reklamný textil


 
VÝHODY NÁKUPU U NÁS
dlhodobý partner viac ako 20 rokov na trhu VIAC AKO 20 ROKOV NA TRHU
možnosť vrátenia a výmenyMOŽNOSŤ VRÁTENIA A VÝMENY
zľavy za nákupMNOŽSTEVNÉ ZĽAVY ZA NÁKUP
preprava zdarma od €50,-PREPRAVA ZDARMA OD €50,-
DODANIE DO 3-14 DNÍ
PREPRAVA V RÁMCI CELEJ SR
MOŽNOSŤ OSOBNÉHO ODBERU
CERTIFIKOVNÉ PRODUKTY

Ako si správne vybrať?

4 tipy, ako vybrať správne pracovné rukavice

Pracovné rukavice sú dôležitým ochranným pracovným prostriedkom s využitím naprieč mnohými odvetviami a profesiami, pretože zaisťujú bezpečnosť rúk pred zraneniami pri nehodách na pracovisku. Existuje však mnoho typov rukavíc, pričom každá vyhovuje špecifickým potrebám. Skôr ako si kúpite rukavice, uistite sa, že kupujete tie správne.

Rukavice sa dajú deliť podľa mnohých kritérií - z hľadiska použitých materiálov, účelov použitia, odolnosti atď. Rukavice rozdelené do kategórií.

 

S podobným alebo trošku iným rozdelením sa potom môžete stretnúť aj inde. S toľkými možnosťami výberu, však môžete trochu zneistieť v tom, čo presne kúpiť. Tento článok by vám tak mal v rozhodovaní pomôcť.

Ako teda postupovať pri nákupe pracovných rukavíc?

Primárnym krokom k výberu správnych pracovných rukavíc je zoznámenie sa s povahou možných rizík, s ktorými sa môžete na svojom pracovisku stretnúť. Podľa potencionálneho rizika samozrejme volíte vhodné osobné ochranné pracovné prostriedky. Poďme to pre vás spraviť ľahšie a jednotlivé riziká vymenovať:

1. Práca s ľahkými a tupými predmetmi

Bezšvové rukavice máčané v polyuretáne, nitrile, PVC či latexe sú najlepšou možnosťou, pokiaľ nie je náplňou vašej práce manipulácia s hrubými, ostrými alebo ťažkými predmetmi. Existujú ale aj bezšvové máčané rukavice proti prepichu. Alebo bavlnené máčané v nitrile na prácu v olejnatom prostredí. Miesto negatíva by som skôr išiel cestou "pokiaľ potrebujete flexibilitu pri zachovaní dobrej citlivosti v rukách"

Zaisťujú dostatočnú ochranu rúk pred nečistotami, oterom a oderom, preto sa dajú považovať za jeden zo základných bezpečnostných komponentov. Nemali by sme ani zabúdať na fakt, že máčané rukavice rovnako zaisťujú protišmykový úchop pri manipulácii s klzkými predmetmi.

2. Práca s horúcimi (studenými), ostrými predmetmi

Pracovník, ktorý je pri práci s materiálom a pri montáži výrobkov vystavený extrémnemu nebezpečenstvu v dôsledku tepla (chladu) alebo nárazu, by mal hľadať variantu rukavíc, ktorá ho ochráni práve pred týmito rizikami.

Takáto osoba bude vyžadovať rukavice, ktoré zaistia ochranu pred vysokými a veľmi vysokými teplotami, a zároveň ochranu proti prepichu či neprerezné rukavice. Na podobné situácie vás najlepšie pripravia rukavice z aramidových vlákien, čo je umelé vlákno s veľmi zaujímavými vlastnosťami. Je veľmi pružné a odolné proti porezu aj teplu. Preto dokáže ochrániť vaše ruky práve vo chvíľach, kedy sú vystavené extrémnym teplotám.

3. Práca s toxickými a inak nebezpečnými chemikáliami

Zahŕňa vaša práce manipuláciu s chemikáliami, čím čelíte chemickým rizikám? Môžu byť vaše ruky vystavené ľahkému postriekaniu alebo úplnému ponoreniu do chemickej látky? To sú dve základné otázky, ktoré si musíte položiť, skôr ako si pôjdete vybrať pracovné rukavice.

Po hmatu silnejší materiál môže poskytnúť lepšiu ochranu, ale nemusí to byť vždy pravidlo. Pri práci s toxickými a nebezpečnými chemikáliami tak vždy vyberajte rukavice určené k týmto účelom. Tie sú podľa noriem rozdelené na tri typy:

Typ AOchrana proti vysokým chemickým rizikám. Tieto rukavice vás ochránia pred aspoň 6 chemikáliami po dobu dlhšiu ako 30 minút.
Typ BOchrana proti stredným chemickým rizikám. Chráni vaše ruky aspoň proti 3 chemikáliám po dobu dlhšiu ako 30 minút.
Typ COchrana proti nízkym chemickým rizikám. Ochráni pred aspoň 1 chemikáliou po dobu dlhšiu ako 10 minút.

Dávajte pozor na toxicitu látky, s ktorou sa chystáte pracovať skôr, ako sa rozhodnete použíť akékoľvek rukavice. A po ich použití sa k nim náležite chovajte podľa toho, či ste si kúpili rukavice jednorazové alebo chemicky odolné. Nezabúdajte však, že žiadne rukavice nie je možné po kontakte s chemikáliami dekontaminovať.

4.Práca s elektrickými zariadeniami

Izolačné gumové rukavice sú najlepšie pre tých pracovníkov, ktorí chcú byť chránení pred úrazom elektrickým prúdom. Takéto rukavice dokážu ochrániť pred elektrickým výbojom, ktorý môže byť niekedy aj životu nebezpečný!

Majte preto na pamäti, že takéto pracovné rukavice dokážu minimálne ochrániť pred vážnym zranením, ktoré vám hrozí aj v prípade, kedy manipulujete doma so žiarovkou. Nepodceňujte prosím podobné riziká.

Okrem vyššie zmieneného je tiež nutné dbať na pohodlie a správnu veľkosť pracovnej rukavice. Bez ohľadu na konkrétny typ pracovnej rukavice, musia byť pred použitím skontrolované, či neobsahujú nejakú vadu, opotrebovanie, či iné nedostatky, ktoré by mohli spôsobiť stratu ich ochranných vlastností.

Okrem toho je dôležité si kúpiť pracovné rukavice od dôveryhodného a spoľahlivého výrobcu, a práve my spolupracujeme s tými najlepšími ako napríklad CERVA, ktorá sa môže smelo považovať za jedného z dôveryhodných výrobcov, ktorí distribuujú pracovné rukavice pre každú príležitosť.

 

Novinky z nášho blogu

Pracovná obuv na podrážkach MICHELIN
08.03.2023 Dobre vedieť
Pracovná obuv na podrážkach MICHELIN
PNEUMATIKA Michelin®, ktorá inšpiruje NOVÉ PLEMENO TECHNICKÝCH PODRÁŽOK. Príbeh o pneumatikách na chodidlách práve začal. čítať celé
Unikátny systém zapínania pomocou koliečka
Unikátny systém zapínania pomocou koliečka
Stačí utiahnuť a vyraziť. Roztočte to s unikátnymi rotačnými kolieskami. Jednoducho a rýchlo utiahnete. Ešte rýchlejšie povolíte. čítať celé
Camos a Terenno High na vlastnej koži
Camos a Terenno High na vlastnej koži
Naše produkty ešte pred uvedením na trh testujeme nielen v laboratóriu, ale hlavne na používateľoch, aby sme ich doladili do posledného detailu. Kvali... čítať celé
Nové cenníky a rapidné zdražovanie
04.02.2022 Dobre vedieť
Nové cenníky a rapidné zdražovanie
1. Rekordný nárast cien bavlny 2. Rast ceny energií,  3. Nedostatočná kapacita medzinárodnej dopravy. Tri hlavné dôvody, ktoré spôsobujú pravidel... čítať celé

Predavajúci: PRACOVNÉ ODEVY KADO, s. r. o., OC VIRMA, JUH III., Suchoňova 3527/4, 05801 Poprad, IČO: 50637819, DIČ: 2120400183, IČ DPH: SK2120400183

Obrázky sú ilustračné. Dodávateľ si vyhradzuje právo na typografické chyby. www.pracovneodevykado.sk © 2020, Všetky práva vyhradené.