DOPLNKOVÉ SLUŽBY
PREPRAVA €3,50 ALEBO ZDARMA PRI NÁKUPE NAD €50,-- s DPH


Pracovné odevy ADLER - značkový reklamný textil


 
VÝHODY NÁKUPU U NÁS
MOŽNOSŤ VRÁTENIA A VÝMENY
MNOŽSTEVNÉ ZĽAVY ZA NÁKUP
PREPRAVA ZDARMA OD €50,-
DODANIE DO 3-14 DNÍ
PREPRAVA V RÁMCI CELEJ SR
MOŽNOSŤ OSOBNÉHO ODBERU
CERTIFIKOVNÉ PRODUKTY
 
 
 

 1. Úvod
 2. PRACOVNÉ RUKAVICE
 3. Ako si správne vybrať?

PRACOVNÉ RUKAVICE / Ako si správne vybrať?

Čo ste nevedeli o rukaviciach

V starovekej Perzii, Ríme a Grécku sa nosili palčiaky. V stredoveku však rytieri potrebovali lepší pohyb prstov. A tak prišiel jeden z najväčších vynálezov v histórii ochrany rúk - prstové rukavice. V priebehu času sa rukavice stali aj neodmysliteľným módnym doplnkom. Poďme sa ale pozrieť na ich prapôvodný účel - ochranu rúk.

Proti porezaniu, odraniu, popáleniu, chladu, prepichnutiu, poliatia chemickou látkou, elektrickému výboju - rukavice vás môžu ochrániť možno viac, ako si myslíte. Najskôr ale musíte vedieť, aké nebezpečenstvo vám hrozí. Analyzujte aj tie najmenej pravdepodobné riziká.

Podľa čoho teda pracovné rukavice vyberať? Základnou normou je EN388 - mechanické riziká. V novembri 2017 prešla táto norma dlho plánovanou aktualizáciou. Poďme sa pozrieť, k akým zmenám prišlo a aké sú aktuálne požiadavky normy.

Pôvodná 14 rokov stará norma zahŕňala piktogram len so 4 číslami. Aktualizovaná norma ich môže mať až 6.

 • Prvé číslo určuje odolnosť proti oderu na stupnici 1-4 (kedy 4 znamená najodolnejšie).
 • Druhé ukazuje odolnosť proti prerezaniu na stupnici 1-5. Pokiaľ na druhej pozícii vidíte číslo x, tak počas testu došlo k otupeniu britvy.
 • Tretia číslica udáva odolnosť proti pretrhnutiu na škále 1-4.
 • Štvrtá pozícia stanovuje odolnosť proti prepichnutiu - 1-4.
 • Nová, piata číslica hovorí, aká je odolnosť rukavice proti prerezaniu pri skúške podľa normy EN ISO 13977. Tento test je povinný pre každú rukavicu, pri ktorej príde k otupeniu britvy. Výsledok sa značí písmenami A-F, kedy F je najvyšší stupeň ochrany proti prerezaniu.
 • Číslica na pozícii číslo 6 po novom udáva odolnosť proti nárazu. Pokiaľ rukavice testom prešli, nájdete na tejto pozícii písmeno P. Pokiaľ šiestu číslicu nenájdete, rukavice testom buď neprešli, alebo neboli relevantné.

Pokiaľ na ktorejkoľvek pozícii nájdete písmeno x, znamená to, že rukavice daným testom neprešli, alebo sa na túto danú rukavicu nevzťahuje.

Okrem nového značenia sa zmenil aj samotný spôsob testovania.

 1. Iný je spôsob testovania proti prerezaniu - po novom sa používa tzv. TDM-100. Test, pri ktorom sa používajú posuvné čepele - pre každé nové testovanie sa tak používa čerstvá čepeľ a nedochádza k skresleniu kvôli otupeniu nožov.
 2. Zlepšil sa spôsob testovania proti oderu - aktuálne sa používa štandardizovaný brusný papier a nedochádza tak k skresleniu používaním rôznych papierov.
 3. Používa sa tiež nová metodológia testovania proti nárazu - v pôvodnej norme sa testovala len dlaňová a prstová časť rukavice. Teraz sa testuje aj chrbát, čo užívateľom pomáha vybrať tú správnu rukavicu a predísť úrazom.

Akonáhle viete, čo ktoré číslo znamená, vybrať tú správnu rukavicu pre vás nebude žiadny problém. Výrobcovia majú na vyhovenie tejto normy ešte necelé 2 roky, ale vy sa už podľa nej môžete riadiť teraz. Testovaním podľa novej normy prešli z našej ponuky.

 

PRACOVNÉ RUKAVICE - SPRIEVODCA

Náš sortiment rukavíc ponúka dokonalú ochranu nielen proti zašpineniu, ale čo je najväčšou výhodou, tak si ľahko dokážu poradiť napríklad v chladnom, vlhkom alebo chemickom prostredí. Náš zámer je poskytnúť našim zákazníkom dokonalú ochranu, výborný cit a skvelý úchop nielen pri práci.

Samozrejmosťou je naša široká ponuka rukavíc, ktoré oplývajú veľkou možnosťou využitia. Poskytujeme až 13 odlišných druhov rukavíc . Využívané technológie pri výrobe našich rukavíc ide ruka v ruke s najmodernejšími trendmi, ktoré sú aktuálne na trhu. Už dávno neplatí, že pracovné rukavice sú iba tvorené silnou vrstvou kože a manipulácia s nimi môže byť niekedy pomerne obtiažna.

Medzi obľúbený typ rukavíc zákazníkov možno potrebné zaradiť potiahnuté rukavice , kedy nami ponúkané povrstvenie môže byť z materiálov ako polyuretán, nitril, latex, PVC a ďalšie.
Neoddeliteľnou súčasťou v našej ponuke rukavíc sú kombinované alebo kožené rukavice , ktoré sa hojne využívajú v stavebníctve alebo logistike. U nás si na svoje určite prídu zákazníci, ktorí sa stretávajú s tepelnými rizikami a zváraním.
V našej ponuke tiež narazíte na textilné či jednorazové rukavice vhodné napríklad pre domácnosti alebo jemné manuálne práce.
V neposlednom rade máme v ponuke zimné rukavice vhodné do chladného prostredia alebo voľný čas.

 

Dôležitými podmienkami pre nákup kvalitných rukavíc je zistenie rizík na pracovisku, potrebná dĺžka rukavice a v neposlednom rade stanoviť si úroveň ochrany na základe príslušnej európskej normy EN.

Rovnako ako ostatné sortimenty obuvi, odevov alebo ochranných pracovných pomôcok, tak i rukavice sa delia na určité kategórie, ktoré podliehajú európskym normám.

Kategória 0 - rukavice nemusia spĺňať žiadnu normu a nie sú na ne klady žiadne špeciálne nároky.
Kategória 1 - EN 420 - základná norma pre hygienické riziká, ktoré určujú, či nie sú rukavice zdravotne nezávadné.
Kategória 2 - EN 388 - pod piktogramom nájdeme vždy čísla od 0 do 5, značí odolnosť rukavice proti oderu, rezu, trhanie, prepichnutie, ďalej sa značí písmenom A až F odolnosť proti rezu podľa EN ISO, kedy písmenko F udáva najvyššiu možnú odolnosť, nakoniec je ochrana proti nárazom, ktorá nám hovorí, či daný typ rukavice v teste USPEL (P) a neuspeli (bez označenia). Ak sa pod piktogramom objaví písmeno X znamená to, že test nebol vykonaný alebo nie je relevantné.

Kategória 3 - EN 374 - táto norma značí chemickú ochranu, ktorá sa ďalej členia:

Základná ochrana - rukavice odolné proti penetrácii (prenikaniu)

Špecifická ochrana - rukavice odolné proti penetrácii (prenikaniu), testy Permeačný (priepustnosť). Pod piktogramom sa nachádza určitá písmená, kde každé písmeno označuje určitú chemickú látku, proti ktorej je rukavica odolná. Aktuálne je k dispozícii až 18 testovaných chemikálií.

Ochrana proti mikroorganizmom (baktérie, huby a vírusy)

 

Vždy dbajte na správnom výbere rukavíc. Uchránite tým bezpečne nielen svoje dlane a prsty, ale napríklad aj celé predlaktie či paži. V našom sortimente ďalej môžete nájsť rukavice od popredných európskych značiek Atg, Ansell Cerva,...

 
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.